1 Odvolání Jiřího Šaška

Babiš vtrhl mezi špiony

Témata:

Lubomír Metnar, Babišův ministr vnitra bez důvěry, postavil mimo službu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ǓZSI) Jiřího Šaška. Udělal to kvůli vážným podezřením z hospodářské kriminality, které se měl dopustit sám Šašek a někteří jeho podřízení. Případ se vyšetřuje v tajném režimu. Vyšetřování dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, vedené Lenkou Bradáčovou. Má se v něm jednat o předražené nebo smysl postrádající nákupy zhruba za 700 milionů korun ve firmách, které rozvědka zakládala. Mimo jiné má jít o pořízení několika systémů na odposlechy telefonů známých jako Agáta.

Bez ohledu na závažnost toho, co se na rozvědce za úřadování Jiřího Šaška dělo nebo nedělo, je zajímavý vývoj celého příběhu. Věci se daly do pohybu na základě trestního oznámení člověka přímo zevnitř rozvědky. Jejího dlouholetého zaměstnance Radka Musílka, kterého si jako svého koně vyhlédl přímo Andrej Babiš a jejž dosadil na místo zástupce ředitele. To předtím opustil Zdeněk Blahut, člověk dlouho označovaný Babišovými médii (toho času ve svěřenském fondu, ovládaném jeho ženou a právníky) za pravou ruku exministra vnitra Milana Chovance.

Trestní oznámení míří na Vrchní státní zastupitelství a informace o něm poprvé v březnu unikají do Babišovy Mladé fronty DNES. Žalobci zahajují úkony trestního řízení a Metnar Šaška staví mimo službu. Analýza, v níž předkládá argumenty, se opět objevuje v Babišově MF DNES, která do ní, jak tvrdí, „mohla nahlédnout“. Vzhledem k utajovanému režimu je to samo o sobě bizarní. „Z dokumentů vyplývá i důvodné podezření, že se ředitel ÚZSI a někteří další příslušníci úřadu dopustili jednání, která mají znaky trestných činů proti majetku a proti pořádku ve věcech veřejných,“ stojí v materiálu, kterým ministr vnitra v demisi Metnar odůvodnil Šaškovo postavení mimo službu a se kterým se MF DNES seznámila. „Úřad proto učinil trestní oznámení příslušnému státnímu zástupci, který ve věci zahájil trestní řízení,“ stojí v přípisu k Šaškovu postavení mimo službu. „Protiprávní jednání ředitele ÚZSI, mající znaky trestných činů, spočívají ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu a schválení úhrady této ceny z prostředků úřadu, v rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnosti úřadu v rozporu s právními předpisy, uzavření smlouvy o nákupu majetku bez potřebného oprávnění a schválení výdeje finančních prostředků na tento nákup, přičemž není zřejmé, zda a jak byly tyto finanční prostředky použity a zda byl tento majetek vůbec nakoupen.“

Řízením rozvědky je místo Šaška pověřen Musílek. Člověk, který na svého šéfa a kolegy podal trestní oznámení. Bude se hledat nový ředitel. Zájem má podle dostupných informací i končící ministr vnitra Metnar.

Andreji Babišovi ležela rozvědka dlouho v žaludku. Žije v přesvědčení, že právě ÚZSI je zodpovědný za twitterový účet Šuman, kde se objevovaly pro Babiše velmi nepříjemné informace. Mimo jiné o tom, jak banka HSBC dokládá, že skutečným majitelem Čapího hnízda je přímo Agrofert. „Já to beru jako nějakou provokaci. Mám informaci, že je to nějaká agentura blízká ÚZSI pana Chovance. Takové informace mám už delší čas, že se tam dějí podivné věci vůči mé osobě,“ prohlásil tehdy Babiš. Šéf rozvědky Šašek to tehdy ostře popřel.

Ať policie prokáže, že rozvědka skutečně zneužila finanční prostředky pod Šaškovým vedením, nebo ne, Andrej Babiš ji v každém případě už teď dokázal jako premiér bez důvěry převzít.

Na situaci je pozoruhodné jedno srovnání. Zatímco ještě pouze vyšetřovaný, nikoliv obviněný šéf rozvědky Jiří Šašek musí okamžitě mimo službu, obviněný premiér tady bez jakýchkoliv limitů v demisi a bez důvěry sněmovny úřaduje a zasahuje do tajných služeb.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.