Cesta z krize ČSSD? Maláčová přišla s návrhem na 5 týdnů dovolené
sociální program
ČSSD hledá spasení v dalších sociálních návrzích. Ministryně práce Jana Maláčová přišla tentokrát s návrhem na zavedení 5 týdenní dovolené. Ve sněmovně návrh představila jen pár dní po neúspěchu v evropských volbách, kdy sociální demokraté nezískali jediný mandát. Přesto ministryně tvrdí, že tyto kroky nedělá s cílem nahnat politické body.
„Nevím, proč by třeba Němci měli mít v životě o 9 let víc volna, než Češi. Podle OECD patříme mezi největší dříče Evropy. I proto ČSSD podporuje zavedení 5 týdenní dovolené a kratšího pracovního dne,“ napsala Maláčová na Twitter.
Nevím, proč by třeba Němci měli mít v životě o 9 let víc volna, než Češi. Podle OECD patříme mezi největší dříče Evropy. I proto @ČSSD podporuje zavedení 5 týdenní dovolené a kratšího pracovního dne. Dneska jsem to řekla poslancům. Uvidíme, jak se k tomu postaví.
— Jana Maláčová (@JMalacova) 28. května 2019
Přestože s návrhem předstoupila Maláčová před poslance jen několik dní pro prohraných volbách, tvrdí, že vznikl již v září. „S návrhem na 5 týdnů dovolené jsme přišli již v září. Ve většině evropských zemí už to totiž dávno funguje. Když se na to podíváme z hlediska statistiky, tak pracujeme v průměru ročně o 400 hodin víc než Němci a o 300 hodin víc než Francouzi. Na 5 týdnů dovolené postupně přechází i řada zaměstnavatelů v Česku,“ uvedla Maláčová pro Echo24.
Říká rovněž, že s nápadem nepřišla kvůli úbytku levicových voličů. „Podle OECD totiž patří ČR k zemím s nejdelší pracovní dobou – a to v průměru 1776 hodin ročně. My tyto kroky neděláme z důvodu, že bychom chtěli nahnat politické body a získat voliče. Já jsem šla do politiky, abych konkrétními kroky lidem pomáhala. A tohle jsou jedny z nich,“ řekla pro Echo24.
„Týden dovolené navíc tedy podle ČSSD má smysl. V Poslanecké sněmovně se diskutovalo o komunistickém návrhu na zavedení 5 týdnů dovolené. A ČSSD ho plně podporuje. A podle mě ve společnosti panuje stejný názor. Sociální demokracie navrhuje také zkrácení pracovní doby o půl hodiny denně. Je změřeno, že pokud lidé mají více času na odpočinek, produktivita práce roste. Lidé jsou totiž spokojenější. Navíc jakmile přijde průmysl 4.0, bude ubývat práce, kterou lidé dělají. Z logiky věci nebude nutné, aby pracovali v takovém rozsahu,“ vysvětluje ministryně.