1 je leden a kupodivu sněží

Lyžaře přejela rolba, na běžkařku spadl strom. Jinak se lyžaři radují – nikoli silničáři či energetici

, NOVÉ

Témata: , , ,

S přívalem sněhu se některé výše položené obce v Česku potýkaly i o víkendu. Zatímco v Jablonci nad Nisou se situace od pátku výrazně zlepšila, centrum Božího Daru na Karlovarsku zůstává přes nasazení těžké techniky pro dopravu uzavřené. Těžký a mokrý sníh spolu s větrem stále láme na řadě míst stromy a větve, které padají do elektrického vedení. Bez proudu jsou kvůli tomu tisíce domácností.

Na Božím Daru za poslední dny napadlo asi 25 centimetrů sněhu. V nejvýše položeném městě České republiky proto od pátku platí kalamitní stav a do odklízení sněhu se o víkendu zapojili hasiči. Na pomoc si přivezli speciální frézu z karlovarského letiště, určenou k odstraňování sněhu z přistávací dráhy.

Centrum Božího Daru přesto zůstává uzavřené pro motoristy, kteří nemají vyhrazená místa k parkování. "Žádáme, aby řidiči dbali pokynů dopravní policie. Parkoviště před vjezdem a naproti čerpací stanici jsou uklizena s dostatečnou kapacitou," apeloval v neděli starosta Božího Daru Jan Horník (STAN).

V neděli večer město navíc zakázalo vstup do obecních lesů, což platí i pro běžkaře. V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr. Policie následně kvůli počasí uzavřela i další silnice ve vyšších partiích Krušných hor.

Výrazně lepší je po víkendu situace v Jablonci nad Nisou. Kalamitní stav, který město vyhlásilo ve čtvrtek, proto zřejmě v pondělí radnice odvolá.

Jablonecké technické služby odvezly z města 3800 tun sněhu. Obtížně schůdné jsou ale nadále chodníky, komplikace přetrvávají na sídlištích. "Pořád platí, že situaci s úklidem na sídlištích komplikují zaparkovaná auta. Je to taková kličkovaná a není to ideální," řekla mluvčí radnice Markéta Hozová. Nadále zdarma je možné ve městě parkovat na městských parkovištích.

Problémy způsobené počasím řeší i na dalších místech v Libereckém kraji. V neděli dopoledne komplikovaly dopravu popadané stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Hasiči k nim vyjeli ve zhruba 70 případech, řekla v neděli krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Nejvíce vyjížděli hasiči na Jablonecko a Semilsko.

Rolba s vlekem v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole přejela a vážně zranila šedesátiletého lyžaře. Vlek rolby lyžaři přejel dolní polovinu těla. Zdravotničtí záchranáři muže převezli na heliport do Trutnova a odtud vrtulníkem na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové. K další zraněné vyjížděli záchranáři v Beskydech, kde na hřebenech Javorníků spadl vzrostlý strom na běžkařku. Utrpěla vážná zranění.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S popadanými stromy od soboty bojují i hasiči v Pardubickém kraji. Do nedělního odpoledne zasahovali u 78 událostí z toho 70 výjezdů se týkalo popadaných stromů.

Popadané stromy v některých částech země přerušily dodávky elektřiny. Bez proudu je 12.000 odběrných míst, řekla v neděli kolem 17:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce domácností bez proudu bylo v Libereckém kraji, hlavně na Jablonecku a Semilsku. Podle Holingerové tam aktuálně řeší sedm poruch na vedení vysokého napětí. Dalších pět jich je v horských oblastech Karlovarského kraje. Dvě poruchy na vedeních vysokého napětí ráno evidovali energetici na Svitavsku a Chrudimsku.

V Krkonoších za celý týden přibylo asi 115 centimetrů sněhu a na hřebenech ho leží asi 160 centimetrů. Správa Krkonošského národního parku vydala v sobotu varování před vstupem do lesů, kde hrozí pády stromů a větví. Právě pád vzrostlého stromu v neděli těžce zranil běžkařku v Beskydech.

Čtěte také: Nevrlí, nepříjemní Češi? Ale kdeže, na Booking.com jsme jednou z nejpříjemnějších zemí na světě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.