1 Nehody na železnici

Strategická porada o nehodách na železnici. Šéf Českých drah žádá výsledky kontrol

Nové

Témata: , ,

Smršť železničních havárií nahnala vedení Českých drah k jednacímu stolu. Podnik chce zanalyzovat dosavadní kontroly strojvedoucích a zváží nová bezpečnostní opatření a zpřísnění kontrol. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) uvažuje v reakci na vlakové nehody o bodovém systému pro strojvedoucí.

Nejnověji došlo k železniční nehodě v Brně, kde se srazily dva vlaky. „V reakci na střet vlaků v Brně svolávám poradu úseku provozu. Chci výsledky zavedených zpřísněných kontrol strojvedoucích a návrh dalších opatření pro minimalizaci rizika selhání jednotlivců. Pro poškozené cestující na webu zveřejníme kontakt pro uplatnění nároků na odškodné,“ uvedl v úterý Miroslav Kupec. Jednání se koná dnes.

O nehodě v Brně jsme psali ZDE.

Státní dopravce svoláním mimořádného jednání reaguje na přibývající železniční nehody. Počet mimořádných událostí na železnici letos prudce vzrostl, za první dva měsíce jich inspektoři museli řešit už 220, meziročně o čtvrtinu více.

Federace strojvůdců: Za nehodovost mohou i systémové chyby

V souvislosti s nehodami na železnici se stále hovoří o lidském faktoru a o tom, že nehody nezavinily systémové chyby. Federace strojvůdců ale upozornila, že na současném stavu se velkou měrou odráží právě i systémové chyby, k nimž došlo v uplynulých desetiletích.

„Máme na mysli současnou situaci na trhu práce, kde se dopravcům nedostává již několika stovek strojvedoucích. Z nadměrného počtu přesčasových hodin strojvedoucích pak pramení jejich často až chronická únava,“ uvedl prezident Federace strojvůdců České republiky Jaroslav Vondrovic.

Na tratě dle něj vjíždí i nezkušení strojvedoucí. „A také je dle nás nepřijatelné, že na naše tratě často do ‚ostrého‘ železničního provozu často vyjíždějí kolegové, jimž se dosud nedostává dostatek provozních a praktických zkušeností,“ dodal Jaroslav Vondrovic.

Ťok uvažuje o bodovém systému pro strojvedoucí

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) by chtěl pro strojvedoucí v reakci na aktuální vlakové nehody zavést bodový systém podobně jako pro řidiče. Má na něm pracovat Drážní inspekce. Pokud jej inspekce bude schopna připravit, Ťok by chtěl, aby systém byl ve formě pozměňovacího návrhu připojen k zákonu o drahách, který je v prvním čtení ve Sněmovně.

Ťok v úterý mluvil i o monitoringu licence strojvedoucího v připravovaném zákoně o drahách. „Chceme zajistit, aby u strojvůdce, který jezdí například pro České dráhy, tak potom bylo jasné, že nepůjde druhou směnu jezdit k jinému dopravci, nebo naopak. Chceme monitoring, aby bylo jasné, že strojvůdce opravdu jezdí jenom to, co může, co mu dovoluje zákon,“ řekl Ťok.

K bodovému systému Ťok doplnil, že je potřeba, aby se někde evidovala karta strojvedoucího, jež by byla k dispozici elektronicky a kterou by vedl Drážní úřad. „Není to otázka, že bychom chtěli nějakým způsobem trestat. Je to spíš motivační záležitost. Myslím, že by měli potom dopravci využít systém k tomu, že ti strojvedoucí, kteří nemají dlouhodobě problémy, budou mít lepší platové podmínky než ti, kteří nedbají na předpisy takovým způsobem, přejíždějí červenou a způsobují mimořádné události, nedej bože nehody,“ poznamenal ministr.

Smršť vlakových nehod

V minulých týdnech musela Drážní inspekce řešit několik mimořádných událostí na železnici. V úterý 19. února jel osobní vlak mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím téměř šest kilometrů bez strojvůdce, psali jsme o tom zde.

V pátek 22. února projel v Ejpovicích za Plzní na červenou rychlík do Mnichova. Souprava vjela na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn. Více čtěte zde. V sobotu 23. února se v Českých Budějovicích srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn. Ve středu minulý týden se v Havlíčkově Brodě střetl nákladní vlak s lokomotivou. V pondělí se srazily dva vlaky u Ronova nad Doubravou, pět lidí bylo zraněno. Více informací je zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Náhoda, nebo chyba v systému? Dráhy hlásí incidenty na železnici prakticky obden

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.