Povinné očkování dál dělí Čechy. Pro by byla jen těsná většina

DOHADY O OČKOVÁNÍ

Povinné očkování dál dělí Čechy. Pro by byla jen těsná většina
Očkování proti covidu. Foto: Shutterstock
1
Domov

Echo24

Češi se stále nemohou shodnout na tom, zda by bylo správné zavést očkování proti koronaviru povinně. Z výzkumu společnosti NMS Market Research vyplývá, že pro je jen „větší polovina“, konkrétně 52 procent. Podpora očkování pak výrazně klesá u těch, kteří doposud vakcínu odmítali. Lidé současně z většiny nevěří, že by pandemii koronaviru mohla lépe zvládnout nová vláda Petra Fialy.

52 procent Čechů si myslí, že všichni, kterým to umožňuje zdravotní stav, by měli mít povinnost dát se proti COVID-19 očkovat. Starší lidé pak ochotu nechat se naočkovat mají vyšší. „Jedním z důvodů je to, že riziková skupina má z nemoci větší obavu,” říká Rudolf Dymák, analytik NMS Market Research.

Téměř polovina lidí si myslí, že už došlo ke kolapsu nemocničních kapacit v republice. Konkrétně jich je 46 procent. Dalších 77 procent si myslí, že by měli být zdravotníci v době pandemie více oceněni. „Z odpovědí neočkovaných je vidět, že situaci vnímají jako méně vážnou a jejich podpora práce zdravotníků je nižší,” míní Dymák.

Zásadní rozdíl panuje v názoru očkovaných a neočkovaných na to, zda je vakcína nebezpečnější než sama nemoc covid-19. Více než dvě třetiny neočkovaných mají za to, že nákaza není tak nebezpečná, jak se tvrdí. Naopak mezi očkovanými je to pouze 27 %. Zároveň si 56 % neočkovaných myslí, že je očkování nebezpečnější než covid-19.

Asi 70 procent naočkovaných si dále myslí, že neočkovaní se stali obětmi dezinformací, což naopak rozporuje 74 procent nenaočkovaných.

Ve společnosti současně nepanuje příliš důvěra ve zlepšení situace. Že se nový kabinet dokáže s pandemii popasovat lépe než vláda Andreje Babiše, se domnívá jen 18 procent Čechů. S tím, že ministři Petra Fialy budou méně úspěšní, pak souhlasí 55 procent lidí.

Pracovníci NMS Market Research sbírali data pro průzkum mezi 6. a 16. prosincem 2021 v prostředí Českého národního panelu. Průzkumu se zúčastnilo 1 211 osob.