Smečka je na svobodě. Soud pustil na kauci mladíky souzené za zneužití 18leté

SOUD SE „SMEČKOU“

Smečka je na svobodě. Soud pustil na kauci mladíky souzené za zneužití 18letéNOVÉ
Dubnové protesty v Pamploně proti vynesenému rozsudku Foto:

FOTO: Wikimedia commons – Ekinklik

1
Svět
Sdílet:

Soud v Pamploně rozhodl propustit na kauci pětici mužů, kteří byli před dvěma měsíci nepravomocně odsouzeni k devíti letům vězení za sexuální zneužití osmnáctileté dívky.

Verdikt koncem dubna vyvolal masové demonstrace po celém Španělsku, protože soud neuznal, že šlo o znásilnění, jak tvrdí prokuratura. I po dnešním rozhodnutí soudu jsou podle místních médií svolány demonstrace do měst po celé zemi.

Soud rozhodl, že pětice mladíků může po zaplacení 6000 eur (asi 154 000 korun) opustit vězení a musí se třikrát týdně hlásit soudu v místě pobytu. Nesmí vstoupit do regionu Madrid, odkud pochází oběť jejich činu, s níž nesmí komunikovat. Také nesmí bez povolení soudu opustit zemi.

Mladíci ze Sevilly jsou ve vězení od července 2016. Zatčeni byli v Pamploně krátce poté, co při tamních oslavách svátku svatého Fermína společně sexuálně zneužili tehdy osmnáctiletou dívku. Pětice, která se na sociální síti sama označovala jako La Manada (Smečka), si událost natočila na video mobilním telefonem.

Prokuratura jejich konání označila za znásilnění a žádala pro ně téměř 23 let vězení. Soud je ale potrestal jen za opakované sexuální zneužití, protože se podle něj neprokázalo násilí ani vyhrožování. Prokuratura i odsouzení se proti verdiktu odvolali.

Verdikt z konce dubna vyvolal ve Španělsku masové demonstrace proti násilí na ženách a plnil dlouho přední stránky novin. Vyvolal také diskusi o trestním právu a ministerstvo spravedlnosti kvůli němu ustavilo expertní komisi, která má přezkoumat příslušné paragrafy v trestním řádu.

I dnešní verdikt soudu vyvolal nesouhlasné reakce na sociálních sítích a okamžitě byly svolány demonstrace na dnešní večer i další dny, mimo jiné do Madridu, Barcelona, Zaragozy, Sevilly či Salamanky. Propuštění pětice mužů na svobodu kritizovala například i ministryně andaluské regionální vlády Lina Gálvezová. „Je třeba respektovat rozhodnutí soudu, ale jsem daleka toho, abych souhlasila s propuštěním těchto osob na svobodu,“ napsala na twitteru Gálvezová.

Také vládní socialistická strana už se k verdiktu vyjádřila na twitteru. „Oběť skupiny La Manada a všechny ženy, které jsou obětí sexuálního násilí, mají naší podporu, pochopení a solidaritu. My jim věříme,“ uvedla strana.


Čtěte dále: Ostatky diktátora Franca budou exhumovány, potvrdil premiér Sánchez

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články