1 Rovnoprávnost v Norsku

Ministr se vzdal funkce kvůli kariéře své ženy

NOVÉ

Témata:

Norský ministr dopravy a komunikací Ketil Solvik-Olsen oznámil, že rezignuje na svou funkci kvůli kariéře své ženy, která je lékařkou. Na rok s ní odejde do Spojených států, kde získala práci v dětské nemocnici. Jeho rozhodnutí je vnímáno jako příkladný krok pro rovnoprávnost pohlaví, napsala agentura AFP.

Šestačtyřicetiletý Solvik-Olsen je členem pravicové antiimigrační strany Pokrok, úřad ministra zastává od roku 2013. Politik řekl, že by rád v této práci pokračoval, ale chce splnit slib daný své ženě.

„Dostal jsem se na životní křižovatku, teď je řada na mé ženě, aby si splnila svůj sen. Dohodli jsme se na tom před mnoha lety,“ řekl ministr ve čtvrtek televizní stanici TV2 Nyhetskanalen.

Na sociálních sítích se jeho gestu dostalo uznání. „Úctyhodné“, „fantastický příklad“, psali uživatelé twitteru.

Norsko je v této problematice stejně jako ostatní severské země pionýrem. V posledním žebříčku sestavovaném Světovým ekonomickým fórem se v rovnosti mezi muži a ženami umístilo druhé hned za Islandem.

Z nového čísla Globální přerozdělování lidí. Utlumí migrační pakt přistěhovalectví do Evropy?

Echo týdne: Dotace, copy a neschopenka ● Historie: Kdyby Beneš nebyl na Hradě ● Komentář: Nová hlava podvolené policie ● Esej: Strašlivé tajemství říše středu

Euforie a ponurost patřily k sobě Se scenáristou seriálu Rédl o s uřezanými hlavami na kapotě
Zrození bramborového salátu SPECIÁL: Vánoce

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.