1 Rovnoprávnost v Norsku

Ministr se vzdal funkce kvůli kariéře své ženy

NOVÉ

Témata:

Norský ministr dopravy a komunikací Ketil Solvik-Olsen oznámil, že rezignuje na svou funkci kvůli kariéře své ženy, která je lékařkou. Na rok s ní odejde do Spojených států, kde získala práci v dětské nemocnici. Jeho rozhodnutí je vnímáno jako příkladný krok pro rovnoprávnost pohlaví, napsala agentura AFP.

Šestačtyřicetiletý Solvik-Olsen je členem pravicové antiimigrační strany Pokrok, úřad ministra zastává od roku 2013. Politik řekl, že by rád v této práci pokračoval, ale chce splnit slib daný své ženě.

„Dostal jsem se na životní křižovatku, teď je řada na mé ženě, aby si splnila svůj sen. Dohodli jsme se na tom před mnoha lety,“ řekl ministr ve čtvrtek televizní stanici TV2 Nyhetskanalen.

Na sociálních sítích se jeho gestu dostalo uznání. „Úctyhodné“, „fantastický příklad“, psali uživatelé twitteru.

Norsko je v této problematice stejně jako ostatní severské země pionýrem. V posledním žebříčku sestavovaném Světovým ekonomickým fórem se v rovnosti mezi muži a ženami umístilo druhé hned za Islandem.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.