1 Reakce na skandály kolem prestižní ceny

Nová akademie chce nahradit Nobelovu cenu. Ocenění pojme jako protest

,

Témata: ,

Nobelova cena je mrtvá, ať žije Nobelova cena. Poté, co v květnu zástupci Švédské akademie oznámili, že letos neudělí Nobelovu cenu za literaturu, založila asi stovka tamních osobností kulturního života tzv. Novou akademii. Jejich cílem je ocenit nejlepší literární počin roku a fakticky tak suplovat prestižní cenu Alfreda Nobela. Informace přinesl deník The Guardian. Zdali bude laureátovi vyplacena obdobná částka, jako u původního ocenění, list neuvádí.

„Založili jsme Novou akademii, abychom lidem připomněli, že literatura a kultura celkově by měly podporovat demokracii, transparentnost, empatii a úctu, bez výsad, zaujaté arogance nebo sexismu,“ řekli zástupci organizace, kterou ustavili švédští spisovatelé, herci, novináři a další lidé z kulturní oblasti. Oproti Nobelově ceně, která má podle závěti Alfreda Nobela připadnout autorům „vynikajících děl“, Nová akademie chce ocenit především příběh „lidí ve světě“. Co přesně to znamená, deník neuvádí.

Uchazeči o cenu mohou pocházet z jakékoliv země. Podmínkou je pouze, že spisovatel musí být autorem minimálně dvou knih, z nichž alespoň jedna měla vyjít v posledních deseti letech. A jak proběhne volba vítěze? Akademie o něm dá veřejně hlasovat ze seznamu nominovaných. Z nejoblíbenějších čtyř pak laureáta vybere odborná porota, jehož jméno oznámí v říjnu, tedy ve stejném měsíci, kdy se Nobelova cena tradičně uděluje. Poté, co 11. prosince vítěz během formální oslavy obdrží výhru, má Nová akademie zaniknout.

Zástupci Nové akademie se snaží prezentovat jako rovnocenní náhradníci za letos odloženou Nobelovu cenu za literaturu, není ovšem jasné, na jak vysokou finanční odměnu si letošní vítěz přijde, a zdali vůbec na nějakou. Přitom Švédská akademie například loňskému laureátovi, britskému spisovateli s japonskými kořeny Kazuo Ishigurovi vyplatila devět milionů švédských korun, tedy přes 22 milionů Kč.

Švédská akademie odmítla letos ocenění udělit kvůli skandálům kolem sexuálního obtěžování a vyzrazování jmen laureátů. Organizaci kvůli tomu opustilo několik členů. Více jsme psali zde. Spisovatelé, kteří by letos mohli soutěžit o výhru ale zkrátka nepřijdou. Příští rok Akademie udělí ceny dvě.

Čtěte také: Norští poslanci navrhli Trumpa za summit s Kimem na Nobelovu cenu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.