1 Tragédie během záchrany

V thajské jeskyni zemřel potápěč, který k uvězněným dětem přepravil kyslík

Témata: ,

Při záchranných akcích v zatopené jeskyni, v níž je v Thajsku už 13 dní uvězněno 12 chlapců a jejich trenér, dnes zemřel bývalý příslušník thajského námořnictva. Podle úřadů muž, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit.

Záchranáři se skupinu, která se nachází asi čtyři kilometry od vchodu do zatopeného komplexu, snaží vyprostit už od pondělka. Za poslední dny se jim podařilo odčerpat 40 procent vody a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven. O víkendu se ale očekávají prudké monzunové deště na celém severu země, které podle meteorologů potrvají až do příštího čtvrtka.

Záchranáře tak čeká tvrdý boj s časem, a zvažují proto také další možnosti, jak chlapce vyprostit. Problémem totiž je i znatelně ubývající kyslík v jeskyni, kde se skupina nachází, a to vzhledem k počtu pracovníků, kteří se tam nyní rovněž nacházejí.

Potápěči skupině dopravují nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Uvažuje se také o natažení trubice, kterou by se do jeskyně přiváděl nový kyslík. Muž, který dnes během noční akce zemřel, podle námořnictva na místo právě dopravil kyslíkové nádrže.

Zatím jediným způsobem evakuace chlapců je vyplavat ven s potápěčským vybavením. Experti ale upozorňují, že tato cesta je dost riskantní i pro zkušené osoby, natož pro děti.

Ze světa mezitím přicházejí nabídky pomoci. Česko dnes posílá do Thajska dva hasiče, aby na místě prověřili, jaký typ pomoci, včetně možného zapůjčení čerpadel, by mohlo poskytnout thajským záchranářům. V minulých dnech už nabídlo vyslání potápěčů.

Známý americký podnikatel Elon Musk, který je mimo jiné i majitelem vesmírné společnosti SpaceX, také poslal do Thajska své inženýry, aby zjistili možnosti pomoci. Jde o experty právě ze SpaceX a ze společnosti Boring Co, která se zabývá ražbou tunelů.

Čtěte také: VIDEO: Fotbalistům v jeskyni se daří dobře. Jejich záchrana ale může trvat měsíce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.