Babiš slíbil „gigantické investice do školství“. Studenti mluví o 30 miliardách
Zlevnění jízdného
- red,
Premiér v demisi Andrej Babiš slíbil zvýšit rozpočet školství v příštím roce o 30 miliard korun. Řekli to zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů po jejich setkání s premiérem v demisi, se kterým na úřadu vlády jednali o rozhodnutí přesunout letos 400 milionů korun z resortu školství na slevy v jízdném. Studenti s tím nesouhlasí, premiér na tomto kroku trvá.
Studenti nesouhlasí s tím, aby se kvůli levnějšímu jízdnému pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let vzalo 400 miliard resortu školství. „Vysvětlovali jsme jim, že stát hospodaří se schváleným rozpočtem. Pokud se tyto peníze neutratí, tak spadnou do tzv. nespotřebovaných nároků,“ řekla ministryně financí v demisi Alena Schillerová s tím, že peníze v kapitole zůstávají, ta s nimi hospodaří, ale není možné je přesouvat kamkoliv jinam jako například na platy učitelů.
Schillerové jednotlivé kapitoly předkládají, kolik jsou toho schopny reálně utratit. „Není to o tom, že by si ty peníze nárokovaly nesprávně, ale z objektivních důvodů jako je zákon o veřejných zakázkách, stavební řízení,“ řekla Schillerová. „Prostě se jim ty peníze nepodaří utratit a vláda potom rozhodne, že je použije na priority,“ uvedla. Ministryně v demisi z priorit jmenovala opravy silnic druhé a třetí třídy, které jsou v katastrofálním stavu a také slevy na jízdné pro studenty a důchodce. „Zároveň nás minulá vláda zavázala, že máme vyplatit určité peníze zemědělcům,“ řekla Schillerová. „V kombinaci těchto všech faktorů jsme dali dohromady částku osm miliard čtyři sta milionů korun včetně vládní rozpočtové rezervy,“ dodala.
Slib gigantických investic do školství
„Zásadní informací z jednání je, že pan premiér opakovaně deklaroval, že do školství příští rok přidá 30 miliard korun,“ uvedl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima s tím, že Babiš doslova mluvil o „gigantických investicích do školství“. Andrej Babiš ani ministryně Schillerová částku nepotvrdili. Na dotazy Echo24 ani jeden nereagoval.
Tyto peníze by se mohly použít hlavně na platy pedagogů, do rozpočtu vysokých škol a vědu a výzkum, domnívá se. Ministerstvo školství má letos v rozpočtu 175,74 miliardy korun, což je o 19,21 miliardy korun více než loni.
Babiš podle studentů potvrdil, že prioritou vlády je navyšování platů učitelů. „Řekl, nám, že není schopen slíbit, že další navyšování nastane již od září, nicméně, že plán navýšení na 150 procent (stávající úrovně platů do roku 2021) trvá,“ řekl předseda iniciativy studentů pedagogických fakult Otevřeno Tomáš Čakloš. Průměrný plat pedagogů v ČR činil loni 31 632 korun. Podle Čakloše by bylo potřeba zvyšovat i počty pedagogů a zlepšit přípravu a praxi budoucích učitelů.
Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů Babiše minulý týden v otevřeném dopise vyzvali, aby jeho vláda revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Podle nich je školství dramaticky podfinancované a peníze z resortu by se neměli přesouvat jinam. Babiš a ministerstvo financí ale tvrdí, že kabinet přesouvá jen peníze, které ministerstva nedokázala utratit. V resortu školství jde údajně o nespotřebované peníze na vědu a vysoké školy.
Sleva ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě se bude od 10. června vztahovat na cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Škrtat se kvůli tomu muselo v rozpočtech řady resortů – vedle ministerstva školství 100 milionů Akademii věd, stejnou částku Českému statistickému úřadu i ministerstvu zahraničí. A právě tyto instituce si postěžovaly, že peníze plánovaly investovat jinde.