Osvobozená zdravotní sestra z Rumburku chce od státu čtyři miliony
14 měsíců ve vazbě
Zdravotní sestra Věra Marešová požaduje od státu čtyři miliony korun za nezákonné rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění. Ministerstvo spravedlnosti jí loni přiznalo další milion. Ostatní vznesené nároky úřad proplatit odmítá, vyplynulo z dnešního jednání u soudu. Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, státní zástupce pro ni požadoval doživotí. Justice ji však zprostila viny.
Obžaloba tvrdila, že Marešová v letech 2010 až 2014 podávala pacientům na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Chtěla si tak prý ulehčit práci. Vyšetřování odstartovalo úmrtí jedné z pacientek. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Soudy ženu osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly.
Marešová, která po svém obvinění strávila 14 měsíců ve vazbě, se dnešního jednání u Obvodního soudu pro Prahu 2 zúčastnila. S novináři však své pocity příliš rozebírat nechtěla, pouze uvedla, že za hlavní újmu pokládá to, jak stíhání zhoršilo její psychický stav.
Kvůli odškodnění se Marešová loni v lednu obrátila na ministerstvo spravedlnosti. Požadovala celkem 4,9 milionu korun, a to za nezákonné stíhání, za nemajetkovou újmu způsobenou nuceným pobytem ve vazbě, za škodu způsobenou na zdraví, za ušlý zisk a za náklady na znalecké posudky. V žádané sumě zohlednila i medializaci svého případu. Ministerstvo jí vyhovělo pouze částečně, a proto se žena zbytku nároku domáhá žalobou.
Mezi Marešovou a ministerstvem zůstává sporné především to, zda vyplatit peníze za ztížení společenského uplatnění a jaká by měla být výše přiměřeného finančního zadostiučinění za nezákonné trestní stíhání.
Podle zástupce ministerstva Michala Sladkého není zcela zřejmé, jakým výpočtem dospěla autorka posudku o ztížení uplatnění k částce 1,9 milionu korun, a není zjevná ani příčinná souvislost mezi zdravotním stavem a trestním stíháním. Navrhl proto, aby soud znalkyni Alenu Gayovou při příštím jednání vyslechl, čemuž soudkyně Zdeňka Burdová vyhověla.
Ohledně nezákonného rozhodnutí o trestním stíhání přiznalo ministerstvo Marešové 272.000 korun z tehdy požadované částky 1,3 milionu. Nyní zdravotní sestra požaduje víc, konkrétně 2,1 milionu. „Není jasné, na základě čeho částku zvyšuje,“ podotkl zástupce úřadu.
Projednávání žaloby bude pokračovat v květnu. Soudkyně plánuje vedle znalkyně vyslechnout také Marešovou a její dceru. Právnička Marešové navrhla také výslech ženy, která s její klientkou sdílela vazební celu, a další ženy z vedení rumburské nemocnice. Ta by se měla vyjádřit k tomu, za jakých okolností tam Marešová ukončila pracovní poměr.