Nejnenáviděnější muž Ameriky jde k soudu. Hrozí mu 15 let
Soud s americkým podnikatelem
Americká prokuratura požaduje nejméně patnáctiletý trest vězení pro někdejšího šéfa velké farmaceutické firmy Martina Shkreliho usvědčeného z podvodů na investorech. Muž, který neblaze proslul mimo jiné prudkým zvyšováním cen léků a vysloužil si přezdívku „nejnenáviděnější muž v Americe“, podle žalobců soustavně stavěl svůj prospěch nade vše, uvedla dnes agentura Reuters.
Čtyřiatřicetiletý Shkreli byl loni v srpnu odsouzen za to, že podvedl investory ve dvou investičních fondech a okrádal svou bývalou farmaceutickou firmu Retrophin, aby jejími financemi vyplatil investorům zpět peníze.
Prokuratura podle Reuters zdůvodnila požadovaný trest tím, že Shkreli „neprojevil žádnou lítost“, „neustále stavěl profit a budování svého obrazu nade všechno ostatní“ a „věří, že účel vždy světí prostředky“. Soud bude o výši trestu rozhodovat tento pátek.
Shkreli podle soudu v letech 2009 až 2014 lhal investorům dvou hedgeových fondů, o jejichž peníze přišel. Vrátit se jim je snažil s pomocí akcií zpronevěřených ze své firmy Retrophin.
Obhajoba požaduje trest v rozpětí 12 až 18 měsíců.
Shkreli se stal v USA veřejně známou osobou v souvislosti s jiným případem. V roce 2015 jako generální ředitel firmy Turing Pharmaceuticals zvýšil cenu léku na léčbu infekcí Daraprim o 5000 procent. To vyvolalo pobouření mezi americkými zákonodárci a pacienty.
Výstřední muž byl navíc loni poslán do vazby kvůli zcela jiné věci, když v září nabídl na facebooku 5000 dolarů (103 000 korun) za pramen vlasů Hillary Clintonové. Soudkyně to interpretovala jako výzvu k násilí za finanční odměnu a vyhodnotila Shkreliho jako osobu nebezpečnou pro veřejnost.