1 17. listopad přehledně

Průvodce děním 17. listopadu v Praze: oslavy a protesty, městem projdou tisíce lidí – i kvůli Babišovi

NOVÉ

Témata: , ,

Návštěvníci Prahy si o sobotním svátku 17. listopadu mohou vybrat mezi více než dvěma desítkami vzpomínkových i kulturních akcí. Program odstartuje v časných ranních hodinách tradičními pietními shromážděním, pokračovat bude koncerty i demonstracemi – na pravděpodobně největší protestní akci na Staroměstském náměstí se podle odhadů organizátorů chystá několik tisíc lidí. 

Již od ranních hodin bude možné uctít památku událostí z let 1939 a 1989 na několika místech v Praze. Tradičně nejvíce návštěvníků se očekává na Národní třídě. Na tradiční uctění památky se tam chystá i řada čelních představitelů státu. Zda se pietních akcí zúčastní i premiér Andrej Babiš, nebylo v noci na sobotu jasné. “V tuto chvíli tento program není definitivně potvrzený,“ řekl ve čtvrtek deníku Echo24 Petr Kučera z Úřadu vlády. V pátek úřad na dotazy na premiérův program nereagoval. Pietní akty se v Praze uskuteční také před Hlávkovou kolejí, v Žitné ulici nebo na Albertově, kde budou mít projevy akademici a studenti.

Odpolední hodiny budou tradičně vyhrazeny kulturním a vzpomínkovým akcím. Národní třídě bude dominovat celodenní program spolku Díky, že můžem Korzo Národní, kde od 10 hodin vystoupí řada hudebníků, divadelníků a dalších významných osobností. Do 22 hodin se na pódiu vystřídají například kapely The Tap Tap, Adrian T. Bell,  zpěvačky Katarzia či Bára Zmeková nebo herci Zdeněk Svěrák, Ivan Trojan a Anna Geislerová. 

Součástí programu bude možnost navštívit divadla působící právě na Národní třídě. Speciální program bude možné zhlédnout v divadle DUP39, Spitfire Company uvede speciální provedení hry Václava Havla Audience a mimořádné představení chystá i Národní divadlo. Jeho program navíc od 20.00 završí slavnostní předávání Cen Paměti národa. 

Během odpoledne začne také hlavní program na Václavském náměstí. Od 16.30 tam postupně vystoupí například Pražský výběr, Prago Union či Barbora Poláková, podobně jako na ostatních akcích promluví i řada řečníků.

Na Václavském náměstí v sobotu v podvečer vystoupí Pražský výběr, Prago Union, Barbora Poláková, minus123minut, Klara & The Pop, Ondřej Ruml, Katarzia, Republic of Two, Lipo, Ghost of You, I Love You Honey Bunny,  Jakub Ondra,  Teepee, Adrian T. Bell, Mr. Cocoman , Mirek Kemel, En.Dru a další a další hudebníci. Z řečníků se na pódiu vystřídají Marek Wollner, Tereza Voříšková, Eva Holubová, Anna Geislerová, Pavel Liška, Tomáš Halík, Lex Paulson, Mikuláš Minář, Tomáš Sedláček, Michael Žantovský, Šimon Pánek,  Petr Kolář, Daniel Kroupa, Mikuláš Kroupa, Adam Černý, Václav Malý, Juraj Šeliga, Tomáš Zima, Pavel Tomášek, Lucie Myslíková, Jiří Hrabě, Ondřej Koutský, David Tišer, Filip Schenker a Barbora Stuhlová. 

Protivládní demonstrace

Na Staroměstském náměstí začne od 16. hodin demonstrace nazvaná Demisi!, jež požaduje odstoupení premiéra Andreje Babiše. Organizátoři reagují především na aktuální otázky související s premiérem Andrejem Babišem a jeho synem, který v úterní reportáži televize Seznam promluvil o své roli v kauze Čapího hnízda; více jsme psali například zde. Na akci se účastníci dostanou pochodem centrem města, začátek je plánován na 14.30 na Hradčanské náměstí.

Akce je podle organizátorů bezprostřední reakcí na aktuální situaci okolo premiéra. „Akci jsme původně neplánovali. Rozhodli jsme se až 13.11. – je to tedy narychlo,“ uvedl pro deník Echo24 Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii. „Přijde nám důležité říct nahlas, že co je moc, to je příliš, a nejen tu aktuální kauzu, nýbrž celkový vývoj v naší zemi nelze přehlížet,“ dodal Mikuláš Minář. 

Centrem Prahy projde také už posedmé satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení. Letošní akcí s podtitulem „Situace je nadmíru výtečná“ chtějí organizátoři poukázat na problémy současnosti, jako jsou dopravní zácpy nebo nadužívání plastů. Průvod začíná i končí na náměstí Republiky a povede přes Celetnou ulici na Staroměstské náměstí, pak přes Křížovnické náměstí, Karlův most, Maltézské a Jungmannovo náměstí. 

Demonstrovat se chystají i Babišovi příznivci

V průběhu dne bude možné navštívit i nejrůznější akce politických stran. Největší pozornost budí hnutí ANO, jehož příznivci si na celé odpoledne nahlásili shromáždění na podporu politiky hnutí na malostranský Klárov. KDU-ČSL na Náměstí Míru v 11.00 zahájí pietní průvod k památníku 17. listopadu na Národní třídě. SPD se sejde od 12.00 na Jungmannově náměstí. 

Kromě pietních akcí se konají například i další demonstrace. Lidé se v průběhu dne sejdou na podporu rozličných církví, demonstrace i protivládní protesty se nechystají pouze v Praze. Například na brněnském náměstí Svobody je od 13.30 svolána akce s názvem Konec vlády jednoho muže.

 

Přehled – co všechno se v Praze děje? 

Národní třída

6.00 – 9.00 Pietní akce k uctění památky událostí z let 1939 a 1989
10.00 – 22.00: Korzo Národní 
12.00: Obývák Václava Havla na piazzettě Národního divadla  
17.00 Lidský řetěz
20.00 Předání cen Paměti národa v Národním divadle

Václavské náměstí
16.30: Koncert pro budoucnost 

Hradčanské náměstí 
13.00-17.00 Vyjádření českých Romů
14.30 Začátek pochodu spolku Milion chvilek požadujícího demisi premiéra

Albertov
9.00-24.00 Oslava výročí 17. listopadů 1939 a 1989

Klárov
13.30 – 17.30 Souhlas s politikou hnutí ANO

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Demonstrace proti Babišovi i koncert. Podívejte se, co se bude dít 17. listopadu

PŘEHLEDNĚ: Babiš odmítá odstoupit


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.