1 pieta i demonstrace

Demonstrace proti Babišovi i koncert. Podívejte se, co se bude dít 17. listopadu

NOVÉ

Témata: , , , ,

Rozkopaná Národní třída i demonstrace požadující demisi premiéra. I tak bude vypadat Praha o tomto víkendu, který bude jako každý rok jedním z nejrušnějších – na uctění památky výročí 17. listopadu lidé připravují jen v hlavním městě desítky akcí. Kromě tradičních pietních akcí však svolávají i demonstrace – zatím nejpočetnější účast očekávají organizátoři pochodu Prahou požadujícího demisi premiéra Andreje Babiše. 

Několik protestních akcí proti Andreji Babišovi bylo ohlášeno v tomto týdnu bezprostředně poté, co vyšly najevo nové skutečnosti v kauze Čapí hnízdo. Na základě reportáže televize Seznam, v níž se objevil syn Andreje Babiše (informovali jsme například zde), požadují v Poslanecké sněmovně premiérovu demisi všechny opoziční strany s výjimkou vládu podporující KSČM, výzvu k jeho demisi ve čtvrtek odhlasovali i senátoři, více píšeme zde

V souvislosti s událostmi je na sobotu proto plánována i demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek pro demokracii. Její účastníci se v sobotu sejdou ve 14.30 na Hradčanském náměstí, odkud plánují průvod centrem Prahy přes Národní třídu, v 16 hodin by měla začít demonstrace na Staroměstském náměstí.

Některé z akcí organizovaných z důvodu nespokojenosti se současnou vládou a jejím předsedou Andrejem Babišem plánují jejich organizátoři dlouhodobě. V době jeho předpokládaného příchodu na Národní třídu jsou například plánovány protestní akce, při nichž chtějí lidé vyjádřit svůj nesouhlas s politikou premiéra. Babišovu účast zatím Úřad vlády oficiálně nepotvrdil. „V tuto chvíli tento program není definitivně potvrzený,“ uvedl pro Echo24 Petr Kučera z Úřadu vlády. Svou účast však premiér naznačil ve svém středečním prohlášení, ve kterém zveřejnění záznamu s jeho synem označil za součást kampaně, do které podle premiéra patří právě demonstrace na Národní třídě. 

Kvůli trestnímu stíhání premiéra i nejasností okolo únosu jeho syna lidé demonstrovali i ve čtvrtek, a to na Václavském náměstí. Organizátoři původně protest svolali na Malostranské náměstí, tedy do bezprostřední blízkosti Poslanecké sněmovny. Kvůli velkému zájmu o akci, o níž na sociální síti facebook projevilo zájem více než 50 tisíc lidí, ji však organizátoři nakonec přesunuli. Demonstranti ve čtvrtek večer zaplnili horní část Václavského náměstí, kde se sešlo několik tisíc lidí.

Lidé drželi transparenty s nápisy jako „Nechci z ČR Rusko, Babiš ven“, „Andrej = Krim“ nebo „Uklid(n)íme vaše děti“ s fotografií lékařky Dity Protopopové, který má evokovat volební transparent hnutí ANO. K vidění byly vlajky České republiky i Evropské unie, někteří demonstranti měli píšťalky. Na začátku protestu lidé hlasitě skandovali „Demisi!“, později zněla hesla jako „Není nám to jedno!“ nebo „Máme toho dost!“

Dopravní omezení na Národní třídě

Tradičně vysoký počet návštěvníků lze očekávat na Národní třídě nejen ráno, vzpomínkové a kulturní akce budou pokračovat během celého dne. Letošní akce jsou ale poznamenané i četnými uzavírkami v centru  města. Hlavní odpolední akci zde pořádá studentský spolek Díky, že můžem. Jejich akce Korzo Národní, kde vystoupí například The Tap Tap, Katarzia, Adrian T. Bell či Jiří Stivín však podle organizátorů dopravní situací ohrožena není. U Národního divadla jsou přitom nyní zaparkovány bagry a další technika. 

„Je to koordinováno ve spolupráci s námi, ta část by měla být do pátečního večera hotová,“ řekl deníku Echo24 mluvčí organizátorů Martin Pikous. „Samozřejmě nemáme jistotu, dokud neodjedou poslední bagry, nechceme, aby hyzdily Národní třídu v takový den, dodává Martin Pikous s tím, že ani ze strany magistrátu spolek nezaznamenal žádnou překážku. 

Podle dopravního podniku byly opravy na toto období cíleně plánovány. „Po zkušenostech z minulých let, kdy byl provoz na tramvajové trati ve Spálené (resp. v její části severně od Lazarské) a v Národní ulici přerušen z důvodu konání vzpomínkových akcí, je letos tento čas využit pro opravné práce. Jejich těžiště se samozřejmě ve výroční den okolí památníku 17. listopadu na Národní třídě vyhýbá s dostatečným odstupem. Práce se soustředí na křižovatku u Národního divadla, most Legií, Vítěznou ulici a část křižovatky Lazarská/Spálená,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

„Přístup od nábřeží, stanic metra Můstek a Národní třída i zastávek tramvají Lazarská bude možný a s výjimkou Lazarské i dostatečně kapacitní. Je samozřejmě možné využít i bočních ulic a dalších alternativ, např. si zpříjemnit návštěvu pietního místa procházkou od Staroměstské, od zastávek linky č. 5 v Myslíkově ulici nebo cestou zpět projít přes Jungmannovo náměstí a Františkánskou zahradu k Václavskému náměstí,“ dodala mluvčí.

Možná omezení pro návštěvníky města nevylučuje pražský magistrát, důvodem však mají být především právě samotné akce. „U samotných shromáždění k 17. 11. očekáváme pouze lokální, respektive krátkodobé omezení dopravy. Tradiční větší omezení se týká oblasti Národní třídy, to však souvisí spíše s konáním kulturních a společenských akcí,“ napsal za pražský magistrát deníku Echo24 Tadeáš Provazník. „Žádné shromáždění nebylo zakázáno ani upravováno,“ dodal mluvčí. 

Koncerty i akce politiků

Akce se plánují i na večer. Největší z těch, které organizátoři dosud nahlásili pražskému magistrátu, očekává až 70 tisíc návštěvníků. Na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí budou od 16.30 do večerních hodin vystupovat například Pražský výběr, Prago Union či Barbora Poláková, podobně jako na ostatních akcích vystoupí i řada řečníků. 

Na Albertově pořádají tradiční akci studenti Univerzity Karlovy, během celodenního programu plánují připomenout události z let 1939 i 1989. Jen po celé Praze je na sváteční den hlášeno dohromady 24 různých akcí. Mezi dalšími nechybí ani happeningy jednotlivých politických stran, na sobotu své příznivce svolala například SPD, Klárov bude během odpoledne patřit hnutí ANO, které zde chystá shromáždění na podporu své politiky. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Za rezignaci Babiše se svolávají demonstrace. První na Václavské náměstí

Smog vyhnal lidi do ulic. Revoluce 1989 nezačala v Praze, ale v Teplicích

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.