1 Volby v Izraeli

Netanjahu byl oficiálně pověřen sestavením příští izraelské vlády. Učiní tak v historii už popáté

, NOVÉ

Témata: , ,

Izraelský prezident Reuven Rivlin formálně pověřil dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua sestavením příští koaliční vlády. Netanjahuova pravicová strana Likud má po volbách nejširší podporu ostatních stran.

Volby se konaly 9. dubna a Likud z nich vyšel s 35 mandáty ve 120členném parlamentu. Dobře si vedly i další pravicové strany, stejně jako náboženské, které chtějí jít s Likudem do vlády. Dohromady budou mít 65 mandátů.

Rivlin v minulých dnech konzultoval s představiteli 11 stran, jež se do parlamentu dostaly, aby získal představu, který politik získá nejširší podporu k sestavení vlády. Už v úterý oznámil, že je to Netanjahu.

„V demokracii vládne většina a většina se vyslovila. Zvítězil jste popáté a získal důvěru tohoto drahého národa,“ řekl Rivlin při předávání pověřovacího dekretu Netanjahuovi. Vyjádřil politování nad tím, že se do Knesetu tentokrát dostalo méně žen než v minulých volbách. Vyjádřil naději, že příští vláda bude zahrnovat i ministryně a že parlament vybere ženy do vedení výborů, aby „se zajistilo, že ženský hlas bude slyšet“.

Netanjahu prohlásil, že bude sestavovat vládu popáté, ale je „vzrušený jako poprvé“. „V určitém smyslu ještě víc. Udělám vše pro to, abych ospravedlnil důvěru, kterou mi veřejnost dala,“ řekl. Stejně jako po volbách prohlásil, že hodlá pracovat pro všechny Izraelce, nejenom pro ty, kteří ho volili. Slíbil také, že sestaví stabilní vládu.

Stejný počet mandátů jako Likud získala centristická formace Modrá a bílá, ta ale se svými spojenci dohromady nedisponuje nadpoloviční většinou poslanců.

Netanjahu má na sestavení koalice 28 dní s možností čtrnáctidenního prodloužení. Bude to jeho pátý premiérský mandát. V příštích dnech bude jednat s kandidáty na ministerské posty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.