3 JAN PALACH

Zemanovu kytici doplnili aktivisté vzkazem: Zeman pošlapává Palachovu památku

, AKTUALIZUJEME

Témata:

Zástupce Pražského hradu položil v sobotu dopoledne za prezidenta Miloše Zemana k posmrtné masce upáleného Jana Palacha u Filozofické fakulty v Praze květiny s oficiální prezidentskou stuhou. Krátce nato se však u památníku objevili zástupci aktivistické skupiny Rebelové české politiky, kteří k prezidentově kytici přiložili vzkaz stejně, jako tomu bylo u kytice premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí.

Aktivistům, jejichž skupina vznikla v prosinci roku 2017, vadí mimo jiné orientace zahraniční politiky prezidenta Zemana. „Pokládat květiny k uctění památky, když člověk svými činy tuto památku soustavně pošlapává, je výsměchem,“ stojí v prohlášení položeném u květin.

Palachova doba se díky chování Miloše Zemana vrací, řekla pro deník Echo24 jedna z aktivistek. „Na pomníku člověka, který se obětoval, aby zachránil duši a morálku zlomeného národa, by neměla být kytice od zahořklého, škodolibého, cynického pohůnka východních totalitářů, který pohrdá občany a společnost by rád stabilizoval podle čínského vzoru,“ stojí na vzkazu u květin.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém Twitteru celou akci odsoudil. „Nenávistná fašistická spodina české společnosti opět vylezla ze smrdutého přítmí,“ napsal Ovčáček. Podle vyjádření prezidentova mluvčího zneuctili památku Jana Palacha naopak aktivisté a zaútočili „na člověka, který v roce 1989 aktivně pomáhal návratu svobody“.

Čtěte také: „Květiny od normalizačního komunisty jsou výsměch“, kritizuje Babiše vzkaz u pamětní desky Palacha

„Miloš Zeman jde na ruku Rusům a Číňanům, to je dost v rozporu, dost se kolem něj objevují zajímavé kauzy, propaguje fake news a všechny uráží,“ zdůvodňuje averzi vůči květinám Miloše Zemana jedna z aktivistek.

Tato skupina stojí podle svých slov i za vyhození květin předsedy SPD Tomia Okamury do koše na výročí 17. listopadu v minulém roce.

Tahanice o květiny politiků pokračuje od loňského výročí 17. listopadu, kdy v koši skončily kytice, které na Národní třídě položil pod rouškou noci premiér Andrej Babiš (ANO) k uctění památky Dne boje za svobodu a demokracii připomínajícího události roků 1939 a 1989. Stejně skončily i ty od předsedy SPD Tomia Okamury a prezidenta Miloše Zemana. Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut ve výši 2000 Kč za kytici. Jedná se podle nich o přestupek proti majetku. Jeden z aktivistů už na svém facebookovém účtu sdělil, že se s rozhodnutím nechce smířit a podá odpor.

Česko si připomíná 50 let od úmrtí studenta Filozofické fakulty Jana Palacha. Palach se na Václavském náměstí 16. ledna 1969 zapálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Utrpěl popáleniny na 85 procentech těla. O tři dny později zemřel v nemocnici. 


Čtěte dále: Poslanci si předvolávají Baxu, Mynáře a Šimíčka kvůli Zemanovu ovlivňování justice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.