Záhada poškozeného Nord Streamu: kam vedou indicie a obvinění
KDO POŠKODIL NORD STREAM
Jedna strana obviňuje druhou, jistého ale zatím není nic. Západ sice čeká na vyšetření, ale jeho rétorika je taková, že za poškozením plynovodu Nord Stream stojí Rusko, Moskva obviňuje Spojené státy nebo „nacisty“ z Ukrajiny a hodlá svolat Radu bezpečnosti OSN. Pokud se potvrdí podezření, že za poškozením stojí Rusko, šlo by podle pozorovatelů o vážnou bezpečnostní hrozbu pro Evropu.
Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští politici i Evropská unie. Zatím ovšem není jasné, co přesně poškození způsobilo, podle Dánska bude místo možné prozkoumat nejdříve za týden. Provozovatel plynovodního potrubí, konsorcium Nord Stream AG, uvedl, že nevylučuje, že se vedení podaří po havárii zprovoznit. Podle německé rozvědky to ale už možné nebude, napsala německá média.
Úniky plynu jsou čtyři
Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu, píše švédský deník Svenska Dagbladet s odvoláním na mluvčího pobřežní stráže. Na místě úniku, které se nachází jižně od Švédska, se nyní pohybuje plavidlo hlídky, dodal mluvčí. Plyn uniká ve velkém množství na různých místech poblíž dánského ostrova Bornholm, podle agentury AP jde o mezinárodní vody, dvě místa se nacházejí poblíž Dánska a dvě poblíž Švédska.
S jistotou šlo o výbuchy
Seismologové už oznámili, že poškození nemohly způsobit přírodní vlivy a šlo s jistotou o výbuchy. Dva otřesy, které zaznamenali seismologové v Německu, Dánsku a Švédsku v noci na pondělí, připomínaly mnohem spíše výbuchy než zemětřesení, uvedlo dánské geologické středisko při Kodaňské univerzitě.
Odborníci z Uppsalské univerzity ve Švédsku potvrdili, že otřesy o síle srovnatelné se 100 kilogramy dynamitu měly centrum ve vodě, nikoli v zemi. „Jsme si jistí, že šlo o výbuchy, a ne zemětřesení nebo sesuv,“ řekl podle Reuters nejmenovaný švédský seismolog. Dánský ministr pro energetiku Dan Jörgensen dodal, že velikost děr v poškozených plynovodech, které jsou 70 až 80 metrů pod hladinou moře, je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.
Na dálku odpálené výbušniny
Německý týdeník Der Spiegel tento týden citoval nejmenované zdroje, podle kterých americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) Německo varovala před možnými cílenými útoky na plynovody už před několika týdny. Jak mohlo k výbuchům dojít bude předmětem vyšetřování, nicméně podle zdroje z britského ministerstva obrany mohlo jít o na dálku odpálené výbušniny. Zdroj také uvedl, že případně mohly být spuštěny miny na mořské dno na dlouhém laně, shozeny přes bok lodi nebo umístěny vedle potrubí Nord Stream pomocí podvodního dronu před několika měsíci nebo dokonce lety.
Vojenský analytik H. I. Sutton uvedl, že pokud skutečně došlo k útoku ze strany Ruska, pravděpodobně se při něm nepoužila jaderná ponorka. Podle něj dává největší smysl buď útok potápěčů ,nebo podvodních dronů.
— H I Sutton (@CovertShores) September 27, 2022
- So, the relevant Russian capabilities are things like divers and underwater drones (AUVs). Not fancy nuclear submarines.
Hot take. Caveats apply.
Miniponorky
Naopak o ponorkách hovoří jiné zdroje. Oblast je „vyhovující pro miniponorky“, řekl agentuře AFP francouzský vojenský činitel: „Z miniponorky, která se může zdržovat několik námořních mil od stanového cíle, vystartuje dron. Shodí minu, která se potom plaví k cíli poblíž dna,“ vysvětluje „Cíl je zaměřený, takže to není příliš složité.“ Exploze podle něj „odpovídá několika stům kilogramů TNT“. Norský seismologický ústav NORSAR, který se specializuje na zaměřování zemětřesení a jaderných explozí, odhadl sílu druhé exploze na 700 kilogramů.
Obvinění z Ukrajiny, Polska, Lotyšska proti Rusku
Lotyšský ministr zahraničí naopak Edgars Rinkévičs uvedl, že tímto incidentem vstoupila Evropa do nové fáze hybridní války. Dánský ministr obrany Morten Bodskov poznamenal, že Rusko má v Baltském moři silnou vojenskou přítomnost a dá se očekávat, „že bude dál chřestit zbraněmi“.
Podobně podle serveru Politico hovořil i polský premiér Mateusz Morawiecki. „Dnes jsme čelili aktu sabotáže. Ačkoliv neznáme všechny detaily toho, co se stalo, jasně vidíme, že o sabotáž šlo. Navíc byla spojena s dalšími kroky v eskalaci konfliktu na Ukrajině,“ řekl Morawiecki.
Servítky si nebral poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, který incident nazval „teroristickým útokem naplánovaným Ruskem“ a „aktem agrese proti Evropské unii.“
O něco diplomatičtější narativ zvolil například šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který všechny dostupné informace nasvědčují tomu, že trojice úniků na plynovodech Nord Stream nevznikla náhodou, ale je výsledkem záměrného postupu. Jakékoli záměrné narušení energetické infrastruktury v Evropě podle něj vyústí v masivní reakci.
Motivy by mohlo mít Rusko, USA i Ukrajina
Rusko by podle pozorovatelů mohlo těžit z toho, že by vyřazení plynovodů zvýšilo nejistotu na trzích a cena plynu by se opět raketově zvýšila, cílem by tedy bylo prohloubení energetické krize. Tato teorie má nicméně podle odborníků trhliny, protože plynovodem Nord Stream už prakticky žádný plyn neproudil. Takto hovořil například polský europoslanec Radek Sikorski.
BTW, there‘s no shortage of pipeline capacity for taking gas from Russia to Western Europe, including Germany. Nordstream‘s only logic was for Putin to be able to blackmail or wage war on Eastern Europe with impunity.
— Radek Sikorski MEP (@radeksikorski) September 27, 2022
Expert v oboru plynárenství Vratislav Ludvík nicméně ve čtvrtek ve vysílání ČT uvedl, že jediným možným logickým viníkem je Rusko. Motivem má být poškození na ruské části plynovodu, které zamezuje posílat plyn. „Za tuto chybu mohou země chtít vymáhat smluvní sankce, které jsou často ve výši mnoha miliard dolarů, toto bylo jediné technické řešení, jak se za tento exces pokut zbavit,“ řekl Ludvík.
Ludvík se kloní ke zmíněné teorii s miniponorkou. „Vypadá to na akci miniponorky,“ uvedl v Lidových novinách Ludvík. „Třeba z nedalekého Kaliningradu, kde má Rusko ponorkovou základnu. Je to jediné místo, odkud by bylo možné takovou miniponorku vyslat.“
Rusko: Je třeba zeptat se Bidena
Kreml ve středu prohlásil, že obvinění Ruska ze sabotáže se dalo čekat. Dodal také, že takové obvinění je absurdní a hloupé, a že zastavení toku plynovodů není v zájmu Ruska ani Evropy. Ruská diplomacie i Kreml naopak prostřednictvím svých mluvčích poznamenaly, že s dotazy ohledně poškození Nord Streamu je třeba se obrátit na amerického prezidenta Joea Bidena. Ten v únoru před ruskou invazí hovořil o „ukončení“ projektu Nord Stream 2 v případě, že Moskva vojensky napadne Ukrajinu.
„Pokud Rusko napadne Ukrajinu, tak nebude žádný Nord Stream 2. Ukončíme ho,“ řekl Biden. Na následný dotaz, jak by to USA provedly, když jde o plynovod pod kontrolou Německa, Biden řekl, že na to „má prostředky“. USA by podle expertů mohly těžit z toho, že zničením Nord Streamu se výrazně oslabí možnost Německa dojednat nějakou formu dohody s Ruskem.
Jak ve čtvrtek uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, k únikům došlo ve výlučné ekonomické zóně Dánska a Švédska, které prý podle ní spadají pod kontrolu amerických zpravodajských služeb. „Pokud jde o to, co se stalo… šíří se zprávy, že šlo o údajně neutrální vody. Jde ale o výlučné ekonomické zóny Dánska a Švédska, země velmi navázané na NATO, které jsou plné amerických zbraní a ty jsou plně pod kontrolou amerických tajných služeb,“ řekla Zacharovová v pořadu známého prokremelského moderátora Vladimira Solovjova.
Dalším obviněným jsou pak ozbrojené síly Ukrajiny, respektive že za sabotáží by mohl stát právě Kyjev. S dočasně vyřazenými plynovody by se plyn do Německa a dalších zemí střední Evropy mohl vést pouze přes plynovod Jamal a ukrajinskou plynovodní síť.
Vyšetřovat bude Rusko i Západ
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová oznámila, že na vyšetřování incidentu se bude podílet i německé námořnictvo. Norský ministr energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýšilo úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů. Norská vláda následně oznámila, že na místo vyšle armádu. Své vyšetřování oznámila i ruská tajná služba FSB, která poškození plynovodu Nord Stream označila za „mezinárodní terorismus“. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“.
Hra na kočku a myš jako při studené válce
Pokud se podezření na Rusko ukáží jako pravdivé, jde o další výrazný krok směrem ke studené válce, kdy flotily NATO a Sovětského svazu – a zejména jejich ponorky – hrály v Baltském moři hru na kočku a myš. Tvrdí to zmíněný server Politico. Velká Británie se již dlouho obává, že ruské ponorky v Atlantiku a dalších severních vodách by mohly chtít zasáhnout podmořské kabely důležité pro fungování internetu, ale působit i další záškodnice operace.