Připravte si reflexní pásky. Bez nich ode dneška hrozí pokuta

NA SILNICI JEN 'OSVĚTLENÍ'

Připravte si reflexní pásky. Bez nich ode dneška hrozí pokutaNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pokuta ve výši až 2500 korun hrozí od soboty chodcům, kteří se budou za špatné viditelnosti pohybovat na silnici mimo obec a na dalších určených místech bez povinných reflexních prvků. Vyplývá to z novely silničního zákona, která vstoupí v platnost tuto sobotu. Opatření má přispět především k bezpečnosti chodců, kteří se za špatné viditelnosti často stávají obětí dopravních nehod.

Povinnost nosit reflexní prvky pro chodce bude platit na špatně osvětlených místech, v obcích pak především na místech, kde není chodník a chodci se pohybují po krajnici vozovky. Pokud chodci nebudou označeni například reflexními pásky nebo jinými prvky, hrozí jim v blokovém řízení až dvoutisícová pokuta, ve správním řízení je postih v rozmezí 1500 až 2500 korun. Zpočátku však podle ministerstva nebude policie lidi pokutovat, ale bude jim domlouvat a rozdávat reflexní pásky a tašky.

Policisté ve spolupráci s Besipem stejně tak plánují lidem vysvětlovat, jak mají pásky nosit. „Pásek by měl být umístěn na straně přivrácené do středu vozovky. Tak aby řidič, který proti mně nebo i zpoza mě přijíždí, viděl, kam až jako chodec, který jde po okraji vozovky nebo na místě krajnice, zasahuji,“ řekl k tomu šéf Besipu Martin Farář pro Český rozhlas.

Nové zařízení sleduje především bezpečnost chodců. Mezi roky 2012 – 2015 totiž zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jen loni takto zemřelo 72 lidí, protože nebyli v noci vidět, uvedlo ministerstvo dopravy. To opakovaně upozorňuje, že pro zvýšení bezpečnosti není nutné nosit reflexní vestu, nebo jiný rozměrný reflexní prvek, ale třeba jen svítící pásek, který je možné jednoduše vyndat z kapsy a umístit na rukáv. Reflexní prvky zvyšují viditelnost chodců za tmy až na 200 metrů.

Novela silničního zákona se ale nebude týkat jen chodců. Od soboty bude možné rovněž odebrat na půl roku řidičský průkaz řidičům, kteří by přejížděli železniční přejezd v době signalizace příjezdu vlaku. Pokuta za takový přečin se zatím nezvýšila, do budoucna se ale zvažuje její navýšení z 5000 korun na pětinásobek.

Obce budou mít rovněž právo na základě související vyhlášky zakázat na vymezených místech provoz vozítek segway buď dopravní značkou, nebo svým nařízením. Novela také stanoví, že lidé na těchto vozítkách budou moci jezdit „nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze“.

Čtěte také: Konec segwayů v Praze. Značky zarazí lidi na kolečkách

Řidiči budou mít také povinnost očistit před jízdou očistit vozidlo od námrazy, sněhu a dalších nešistot. Stejně tak budou muset před jízdou odstranit z vozidla a nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit. „Jde o základní věc, kterou ale řidiči někdy zanedbávají. Pokud na vás přitom spadne například velký kus ledu z nákladního auta, jde o velmi nebezpečnou situaci, která může skončit dopravní nehodou,“ vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok.

Čtěte také: Kubera chce zakázat obecní policii měřit rychlost. Je to byznys

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články