Násilí ve Fergusonu. Při demonstraci byli postřeleni policisté

Rasové napětí

Násilí ve Fergusonu. Při demonstraci byli postřeleni policistéNOVÉ
Podle zpráv byli ve Fergusonu postřeleni dva policisté Foto: Repro: Twitter/Breaking news
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Během protestu v americkém městě Ferguson, kterým v posledních měsících zmítaly rasové nepokoje, postřelili dva policisty. Informoval o tom dnes deník St. Louis Post-Dispatch. Demonstranti se ve středu shromáždili před místním policejním velitelstvím poté, co oznámil svou rezignaci městský policejní šéf Thomas Jackson. 

Jackson se rozhodl odstoupit z úřadu, když federální ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu o rasové zaujatosti místní správy vůči černochům. Nespokojenci, kteří se ve středu sešli před policejním velitelstvím ve Fergusonu, požadovali rezignace dalších policistů a další kroky v souvislosti s federální zprávou, napsal zpravodajský server BBC News. 

Jeden z policistů byl zasažen do obličeje a druhý do ramene, sdělil Jon Belmar, policejní šéf okrsku St Louis. Oba utrpěli „velmi vážná střelná poranění“, ale jsou při vědomí, dodal. 

Belmar řekl, že neví, kdo policisty ve věku 32 let a 41 let postřelil. Podle toho, kde členové policie stáli, a podle trajektorie kulek ale předpokládá, že „výstřely byly namířeny přímo na policisty“ a nejednalo se o zasažení nějakými zbloudilými kulkami. 

Policie ve Fergusonu je terčem ostré kritiky od loňského léta, kdy ve městě bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna. 

Brown byl tehdy podezřelý, že v obchodě ukradl doutníky, avšak policista Wilson ve chvíli, kdy jej šesti ranami zastřelil, o krádeži nevěděl. Incident již loni v srpnu rozpoutal na předměstí St. Louis násilné nepokoje, které později ještě zesílily, když Wilson nebyl obviněn z žádného trestného činu. Protesty se postupně rozšířily i do dalších amerických měst. 

Zastřelení Browna a následné nepokoje daly podnět k zahájení federálního vyšetřování, které odhalilo převažující rasové předsudky v činnosti místních policistů. Ministr spravedlnosti Eric Holder uvedl, že federální vláda „použije veškerou svou moc, aby situaci změnila“. To by údajně mohlo znamenat i rozpuštění fergusonského policejního sboru a předání jeho pravomocí úřadům ze sousedních okrsků.

Čtěte také: Ministerstvo spravedlnosti USA chce očistit policistu z Fergusonu

Američtí policisté zastřelili dalšího černocha. Nezastavil na stopce

Sdílet:

Hlavní zprávy