Poprask pod Palmovkou. Skauty pohoršila ‚vulgární hra‘

Hra o 50. letech

Poprask pod Palmovkou. Skauty pohoršila ‚vulgární hra‘NOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Divadelní inscenace Mlčení bobříků uváděná v Divadle pod Palmovkou sice sklízí úspěch a je na dlouho dopředu vyprodaná, ale někteří historici a účastníci protikomunistického odboje jsou z ní zhnuseni. Říkají, že hra zasazená do 50. let minulého století urážlivě, lživě a vulgárně vykresluje příběh dvou statečných žen. Brání tak skautskou aktivistku Bedřišku Synkovou, která rozhodně nebyla „mladá fanatička hájící památku Klementa Gottwalda“, stejně jako Marii Uchytilovou, která „nezaplatila za vítězství v soutěži o podobu korunové mince sexuální službou“. Podle signatářů prohlášení jsou „tyto výplody údajné ´umělecké licence a ironie´ v rozporu s ověřitelnými fakty“.

Divadelní hru s podtitulem Totalitní horor o nástrahách skautingu, která je na prknech pražského divadla k vidění od 12. února 2016, sami tvůrci charakterizují s nadsázkou. „U devatenáctileté Bedřišky se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci. Dokáže rozdělat oheň bez pomoci Pepa a zná všechny sloky z Vlajka vzhůru letí. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá skautingem…“ píše se v popisku hry na webu Divadla pod Palmovkou.

Vavřinec Menšl, režisér a autor televizního dokumentu o Bedřišce Synkové, však byl ze hry podle svých slov zhnusen. „Byl jsem pozvaný na premiéru hry a byl jsem zhrozen a zhnusen, jak neuvěřitelně vulgárním způsobem dehonestují příběh Bedřišky Synkové,“ řekl k tomu pro server ECHO24.cz. „Autoři vzali tento příběh a udělali z něj něco, co není jen taková jakoby legrace. Je to překrucování dějin. Příběh o hrdinství přetavili do příběhu o tom, že nemáme žádné hrdiny, že jsou všichni trochu srabové a že je všechno prospěchářské,“ dodal.

Prohlášení tvůrců hry Mlčení bobříků na webových stránkách divadla, že „postavy a děje ztvárněné v inscenaci jsou skutečnými postavami a ději pouze volně inspirovány“ a že „inscenace není a nechce být zachycením historické reality“ jsou podle Menšla laciné. „Během představení je totiž projekce autentického filmového týdeníku, kde je například sochařka Marie Uchytilová přímo vyobrazená a jmenovaná,“ vysvětluje.

Autoři a signatáři prohlášení proto konstatují, že hra Mlčení bobříků:

  • Je v zásadním rozporu s fakty a etickým poselstvím životních příběhů skautské aktivistky a politické vězeňkyně Bedřišky Synkové-Hoffmannové a sochařky Marie Uchytilové.
  • Působí jako osobní urážka dobrého jména mimořádných žen, které se nemohou efektivně bránit, protože Bedřišce Synkové-Hoffmannové je 81 let a Marie Uchytilová již nežije.
  • Pokleslým a stupidním způsobem zesměšňuje ideály skautského hnutí a překrucuje dobový kontext působení českých skautů a skautek.
  • Relativizuje komunistický teror a bagatelizuje odpor proti němu, je pouhou fiktivní feérií odrážející duševní úroveň a „umělecký“ obzor svých tvůrců.

Autoři a signatáři prohlášení si jsou sice vědomi toho, že „komerční bulvární tvorba využívající obhroublost, vulgaritu a relativizování jakýchkoli hodnot má v současné české společnosti své pevné široce zajištěné místo“, současně jsou ale přesvědčeni o tom, že „pseudoumělecká estráda nesmí být nástrojem osobních urážek a neměla by být podporována nebo propagována veřejnými institucemi“. Tím ostatně naráží i na velmi pozitivní propagaci a recenze, kterých se hra dočkala v českých médiích.

Právě z těch důvodů se rozhodlo několik historiků, skautských činovníků a účastníků protikomunistického odboje sepsat prohlášení, kterým chce příběhy Synkové a Uchytilové uvést na pravou míru. „Nic jiného se s tím zřejmě dělat nedá,“ dodává Menšl pro ECHO24.cz s tím, že by alespoň rádi dosáhli veřejného vystoupení Bedřišky Synkové. „Sama Bedřiška, které se to přímo týká, je ze hry vyplašená. A výsledek? Vyprodané divadlo, hra plná vulgarismů, která se ničeho neštítí a říká pravý opak,“ uzavírá autor dokumentu o Synkové.

Divadlo pod Palmovkou se k prohlášení ostře vystupujícímu proti hře zatím odmítlo vyjádřit. Dramaturg hry Mlčení bobříků Jindřich Stýblo serveru ECHO24.cz napsal, že „na zaslaný text bude divadlo reagovat – pokud vůbec – písemnou formou“.

Signatáři prohlášení:
Vavřinec Menšl – režisér a autor televizního dokumentu o Bedřišce Synkové
Jan Cholínský – historik a pedagog
Irena Bukáčová – historička, ředitelka muzea v Mariánské Týnici
Miroslav Kopt – skautský činovník, účastník protikomunistického odboje a politický vězeň
Marie Obrmanová – exilová spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa, vdova po Miroslavu Obrmanovi, který byl skautským činovníkem, účastníkem protikomunistického odboje a politickým vězněm
Jaroslav Vrzala – účastník protikomunistického odboje v zahraničí
Jiří Zachariáš – činovník a historik skautingu

Čtěte také: Petruška zabije Obamu. Ruské děti si zahrají divadlo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články