1 Hra o 50. letech

Poprask pod Palmovkou. Skauty pohoršila ‚vulgární hra‘

NOVÉ

Témata: ,

Divadelní inscenace Mlčení bobříků uváděná v Divadle pod Palmovkou sice sklízí úspěch a je na dlouho dopředu vyprodaná, ale někteří historici a účastníci protikomunistického odboje jsou z ní zhnuseni. Říkají, že hra zasazená do 50. let minulého století urážlivě, lživě a vulgárně vykresluje příběh dvou statečných žen. Brání tak skautskou aktivistku Bedřišku Synkovou, která rozhodně nebyla „mladá fanatička hájící památku Klementa Gottwalda“, stejně jako Marii Uchytilovou, která „nezaplatila za vítězství v soutěži o podobu korunové mince sexuální službou“. Podle signatářů prohlášení jsou „tyto výplody údajné ´umělecké licence a ironie´ v rozporu s ověřitelnými fakty“.

Divadelní hru s podtitulem Totalitní horor o nástrahách skautingu, která je na prknech pražského divadla k vidění od 12. února 2016, sami tvůrci charakterizují s nadsázkou. „U devatenáctileté Bedřišky se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci. Dokáže rozdělat oheň bez pomoci Pepa a zná všechny sloky z Vlajka vzhůru letí. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá skautingem…“ píše se v popisku hry na webu Divadla pod Palmovkou.

Vavřinec Menšl, režisér a autor televizního dokumentu o Bedřišce Synkové, však byl ze hry podle svých slov zhnusen. „Byl jsem pozvaný na premiéru hry a byl jsem zhrozen a zhnusen, jak neuvěřitelně vulgárním způsobem dehonestují příběh Bedřišky Synkové,“ řekl k tomu pro server ECHO24.cz. „Autoři vzali tento příběh a udělali z něj něco, co není jen taková jakoby legrace. Je to překrucování dějin. Příběh o hrdinství přetavili do příběhu o tom, že nemáme žádné hrdiny, že jsou všichni trochu srabové a že je všechno prospěchářské,“ dodal.

Prohlášení tvůrců hry Mlčení bobříků na webových stránkách divadla, že „postavy a děje ztvárněné v inscenaci jsou skutečnými postavami a ději pouze volně inspirovány“ a že „inscenace není a nechce být zachycením historické reality“ jsou podle Menšla laciné. „Během představení je totiž projekce autentického filmového týdeníku, kde je například sochařka Marie Uchytilová přímo vyobrazená a jmenovaná,“ vysvětluje.

Autoři a signatáři prohlášení proto konstatují, že hra Mlčení bobříků:

  • Je v zásadním rozporu s fakty a etickým poselstvím životních příběhů skautské aktivistky a politické vězeňkyně Bedřišky Synkové-Hoffmannové a sochařky Marie Uchytilové.
  • Působí jako osobní urážka dobrého jména mimořádných žen, které se nemohou efektivně bránit, protože Bedřišce Synkové-Hoffmannové je 81 let a Marie Uchytilová již nežije.
  • Pokleslým a stupidním způsobem zesměšňuje ideály skautského hnutí a překrucuje dobový kontext působení českých skautů a skautek.
  • Relativizuje komunistický teror a bagatelizuje odpor proti němu, je pouhou fiktivní feérií odrážející duševní úroveň a „umělecký“ obzor svých tvůrců.

Autoři a signatáři prohlášení si jsou sice vědomi toho, že „komerční bulvární tvorba využívající obhroublost, vulgaritu a relativizování jakýchkoli hodnot má v současné české společnosti své pevné široce zajištěné místo“, současně jsou ale přesvědčeni o tom, že „pseudoumělecká estráda nesmí být nástrojem osobních urážek a neměla by být podporována nebo propagována veřejnými institucemi“. Tím ostatně naráží i na velmi pozitivní propagaci a recenze, kterých se hra dočkala v českých médiích.

Právě z těch důvodů se rozhodlo několik historiků, skautských činovníků a účastníků protikomunistického odboje sepsat prohlášení, kterým chce příběhy Synkové a Uchytilové uvést na pravou míru. „Nic jiného se s tím zřejmě dělat nedá,“ dodává Menšl pro ECHO24.cz s tím, že by alespoň rádi dosáhli veřejného vystoupení Bedřišky Synkové. „Sama Bedřiška, které se to přímo týká, je ze hry vyplašená. A výsledek? Vyprodané divadlo, hra plná vulgarismů, která se ničeho neštítí a říká pravý opak,“ uzavírá autor dokumentu o Synkové.

Divadlo pod Palmovkou se k prohlášení ostře vystupujícímu proti hře zatím odmítlo vyjádřit. Dramaturg hry Mlčení bobříků Jindřich Stýblo serveru ECHO24.cz napsal, že „na zaslaný text bude divadlo reagovat – pokud vůbec – písemnou formou“.

Signatáři prohlášení:
Vavřinec Menšl – režisér a autor televizního dokumentu o Bedřišce Synkové
Jan Cholínský – historik a pedagog
Irena Bukáčová – historička, ředitelka muzea v Mariánské Týnici
Miroslav Kopt – skautský činovník, účastník protikomunistického odboje a politický vězeň
Marie Obrmanová – exilová spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa, vdova po Miroslavu Obrmanovi, který byl skautským činovníkem, účastníkem protikomunistického odboje a politickým vězněm
Jaroslav Vrzala – účastník protikomunistického odboje v zahraničí
Jiří Zachariáš – činovník a historik skautingu

Čtěte také: Petruška zabije Obamu. Ruské děti si zahrají divadlo

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.