Řecko přesouvá migranty. Na severu je vítaly vepřové hlavy

Uprchlická krize

Řecko přesouvá migranty. Na severu je vítaly vepřové hlavyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evakuace uprchlického tábořiště Idomeni na řecko-makedonské hranici začala převozem asi 400 migrantů do oficiálních přistěhovaleckých center v Řecku. V jednom z nich ve městě Veria na severu Řecka uprchlíky v pátek večer „přivítali“ demonstranti s prasečími hlavami.

Asi stovka krajně pravicových demonstrantů podle agentury DPA protestovala proti příjezdu migrantů. Někteří drželi v rukou prasečí hlavy, jiní mávali řeckými vlajkami. Nejméně dvě prasečí hlavy hodili demonstranti po uprchlících. Policie mezi demonstranty a uprchlíky musela vytvořit koridor. Podle místních médií se demonstranti pokusili napadnou i poslance vládní strany Syriza, který přišel uprchlíky přivítat.

Lidé odjeli z Idomeni dobrovolně

S odchodem z tábořiště podle řeckých médií souhlasí hlavně rodiny s dětmi, pro které jsou špatné hygienické i další podmínky v Idomeni již nesnesitelné. Tisíce migrantů se v tábořišti tísní od začátku března, kdy Makedonie uzavřela svou hranici s Řeckem. V sobotu ráno zde bylo podle úřadů ještě 11 603 lidí.

Řekové se chtějí spoléhat na dobrovolné opouštění tábořiště ještě v neděli. „Od pondělí evakuační úsilí zesílí,“ varoval již dříve mluvčí řeckých přistěhovaleckých služeb. Upřesnil, že v imigračních centrech bude zhruba do tří týdnů k dispozici celkem 30 000 míst.

Evakuace Idomeni se koná v době, kdy se po nedávném podpisu dohody mezi EU a Ankarou snížil příliv běženců, kteří do Evropy míří přes Turecko. Ve středu nebyl dokonce zaznamenán žádný nový migrant. Ve čtvrtek jich na řecké ostrovy připlulo 161, v pátek 78, uvedly v sobotu řecké úřady. Dříve to byly i tisíce osob za 24 hodin.

V táboře kolovala falešná informace, že Německo přijme tisíce běženců

Premiér německé spolkové země Durynsko Bodo Ramelow vzkázal, že je připraven přijmout 1000 až 2000 uprchlíků, kteří uvízli v Idomeni a potřebují naléhavou pomoc, uvedla v sobotu agentura AFP. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel Ramelow řekl, že jeho země chce přispět k „evropskému řešení“ založenému i na přerozdělení migrantů v EU. Upřesnil, že sedm z deseti přistěhovaleckých center v Durynsku je nyní prázdných.

V Idomeni se v sobotu rozšířila falešná informace, že Německo přislíbilo přijmout z tábora tisíce běženců, a že se proto brzy znovu otevře hranice s Makedonií. Zpráva vyvolala podle agentury DPA značné pozdvižení. Zda si lidé mylně vyložili právě prohlášení premiéra Ramelowa, není jasné. Podle řeckých médií falešnou zprávu úmyslně rozšířili aktivisté podporující imigranty.

Německo loni otevřelo své hranice více než milionu uprchlíků. Kancléřka Angela Merkelová udělala podle agentury AFP například pozoruhodné gesto, když z humanitárních pohnutek rozhodla začátkem září přijmout všechny běžence zablokované v Maďarsku. Od té doby ale Německo přijalo či v rámci EU podpořilo některá opatření ke zpomalení přílivu migrantů a Merkelová na vnitropolitické scéně za svůj přístup k imigrační problematice čelí silné kritice.

V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízly tisíce migrantů. Řada evropských politiků varovala před možností, že budou hledat alternativní způsoby, jak se do Evropy dostat, a to například přes Bulharsko či Albánii. Dnes Tirana vrátila Řecku šest syrských běženců, kteří překročili hranici. Doprovázel je albánský převáděč, kterého policisté zadrželi.

Čtěte dále: 250 předních byznysmenů podporuje vystoupení Británie z EU

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články