Útoky na muslimy dosahují v USA rekordního počtu

Náboženská nesnášenlivost

Útoky na muslimy dosahují v USA rekordního počtuNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ostré střely vypálené na mešitu, ozbrojení radikálové protestující proti „islamizaci USA“ v blízkosti muslimských center, hrozby smrtí v řadě komunit věřících napříč Spojenými státy. USA zaznamenaly v končícím roce strmý nárůst nejen protiislámských sentimentů, ale také útoků proti muslimským občanům i jejich majetku, uvádí televize CNN.

Podle Rady pro americko-islámské vztahy (CAIR) došlo v uplynulém roce minimálně k 63 třem útokům proti mešitám nebo jiným muslimským centrům, tedy trojnásobně víc, než v roce předešlém. To je jednoznačně nejhorší bilance od roku 2009, kdy organizace začala tyto ataky monitorovat.

Doposud tuto „prioritu“ držel rok 2010, kdy probíhala vyhrocená diskuze ohledně stavby mešity na Manhattanu, v blízkosti památníku obětem 11. září 2001. V porovnání s tím se však letošní útoky o poznání zostřily.

Protimuslimské výpady jsou podle CAIR nejintenzivnější vždy v návaznosti na útoky islámských radikálů. Tak například pouze za listopad, po tragických událostech v Paříži, došlo k 17 útokům na americké mešity. Hrozby smrtí a vandalismus vzrostly rovněž po prosincových událostech v Kalifornii, kdy muslimský pár při masakru v San Bernardinu zabil14 lidí a dalších 21 zranil.

Čtěte také: V mešitě na záchodech se našly vepřové hlavy

„Islámský stát chce, aby se Američané obraceli proti sobě navzájem, a s ohledem na nejvyšší počet útoků po listopadových událostech se zdá, že se jim jejich přání plní,“ řekl mluvčí organizace CAIR Corey Saylor.

Alarmující číslo útoků na mešity a další centra muslimů pravděpodobně ještě není finální, navíc napadání osob muslimského vyznání v podobě nadávek, výhrůžek nebo ofenzivního chování je ještě mnohonásobně vyšší. V posledních týdnech muslimové nahlásili útoky například při svých modlitbách na veřejných místech, šikanu ve škole nebo časté urážlivé chování na ulici.

Sídlo muslimské organizace ADAMS v Severní Karolíně si musí hledat novou ostrahu poté, co bezpečnostní firma, která jejich budovy doposud hlídala, podala výpověď. „Nevíme, co se stane, a nedokážeme vás ochránit,“ stálo prý ve zdůvodnění. Za poslední rok bylo toto místo napadeno už dvakrát.

Čtěte také: Obama pro cenzuru: Omezme radikalismus na sociálních sítích

Na xenofobní výpady poukázal i republikánský kongresman André Carson, který je sám muslim. Sám už prý kvůli svému vyznání obdržel výhrůžky smrtí.

Podle sociologů rozdmýchává nesnášenlivost ve společnosti také řada politiků během svých předvolebních kampaní. Například nejvyraznější prezidentský kandidát za republikány Donald Trump naposledy šokoval návrhem zakázat muslimům vstup do USA a dokonce zavést evidenci těch, kteří už ve Spojených státech žijí. Krok, který řada přirovnala k praktikám v nacistickému Německu, však podle průzkumu většinová společnost neschvaluje.

Čtěte také: Trump chce zakázat muslimům vstup do USA

Podle CAIR jsou protimuslimské sentimenty na vzestupu již od srpna 2014, kdy islamisté zveřejnili video z popravy dvou Američanů. Tyto záznamy podle organizace způsobily „toxickou nenávist“, kterou si řada Američanů vybíjí právě na svých muslimských bližních. A ti pociťují, že Spojené státy už „nejsou to, co bývaly“. „Muslimové v USA se bojí, že už je americká společnost nikdy znovu nepřijme,“ shrnula socioložka Lori Peeková negativní zkušenosti mnoha muslimských věřících.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články