Zbraňová amnestie? Návod, jak chodit půl roku ozbrojen

Mám ta období rád a vůbec nechápu, proč je lidé aktivněji nevyužívají. Již poněkolikáté je vyhlášena tzv. zbraňová amnestie. Dle oficiálního sdělení Policie ČR mohou lidé do konce tohoto roku: „… odevzdat na kterékoliv služebně Policie ČR nelegálně drženou zbraň, střelivo…“

Vzpomínám si na jeden vousatý vtip z období komunismu. Český turista se v Jugoslávii diví: „Jak vy to děláte, všechny války u vás začaly, tolik armád k vám vtrhlo a pořád tu žádná cizí vojska nemáte? To je jednoduchý, my máme poschovávaný flinty, a když k nám někdo vtrhne, tak je z poza trámů nebo ze sklepů vyzvedneme a jdeme do lesů, zorganizujeme partyzánské oddíly a bojujeme, dokud je nevyženeme.“ Čech smutně pokývá hlavou a povídá: „No vidíš a tohle všechno se u nás nesmí.“

Dočasné zrušení trestnosti nelegálního držení zbraní a jejich legální nošení téměř půl roku na veřejnosti mě vždycky fascinovalo. Jenom nechápu, proč to lidé nevyužívají. Podle prezidenta Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Zdeňka Blažka, bylo do České republiky dovezeno před rokem 1995 asi 400 000 perkusních revolverů. Ty od poloviny devadesátých let podléhají registraci. Každý, kdo tak neučinil, se vystavuje trestnímu stíhání pro nedovolené ozbrojování. Zatím se přihlásilo asi osm tisíc majitelů těchto zbraní. Tedy v době mimoamnestijní zde máme 390 tisíc lidí k okamžitému odsouzení pro nedovolené ozbrojování. Kolik je mezi lidmi ilegálních zbraní, se neodvažuje odhadnout nikdo.

Amnestie je výborný nápad, jak si arzenál doplnit a jak chodit po ulici půl roku legálně ozbrojen ilegální zbraní. A to prosím i zbraní kategorie A, tedy samočinnou nebo střelným nástrahovým zařízením. Vzhledem k faktu, že zbraň můžete odevzdat na kterékoli služebně Policie, je jasné, že pokud vás policista kontroluje a objeví nelegálně drženou zbraň, odpověď se přímo nabízí: „Právě vám to nesu na služebnu, akorát jsem se ještě chtěl zastavit v bance a už bych byl u vás.“ Tuto taškařici lze donekonečna opakovat, neboť odevzdávat je možné až do konce roku, klidně po jednom kuse. Kdo by to taky najednou pobral že?

Vzhledem k benevolentním předpisům pro prodej zbraní v sousedním Rakousku je to i dobrá příležitost k doplnění nelegálního arzenálu, převážně dlouhých palných zbraní. Hraniční kontroly neexistují a při náhodné kontrole na území České republiky lze s malou obměnou použít výše uvedenou odpověď.

Rovněž bych doporučoval odevzdávat samočinné zbraně a nástražná střelná zařízení do služebny policie ČR na Letišti Václava Havla, jsou tam na podobné případy jistě velmi dobře připraveni. V dnešní nejisté době je třeba být připraven, neboť každý autoritativní režim, který by se případně chopil moci, v prvé řadě odebere občanům legálně držené zbraně. Je tedy dobré si poschovávat nějaké ilegální a amnestie je výbornou příležitostí.

Že lze beztrestně nakoupit ilegální zbraň, samozřejmě za účelem okamžitého odevzdání, již tak nějak vychází z logiky věci. Osobně jsem přesvědčen, že Švýcarsko, kde má zbraň každý, rozhodně není méně bezpečná země než Anglie, kde ji nemá nikdo.

Pozor, než půjdete slavit Silvestr 2014, rozebrat, uložit do vazelíny a šup za trám…

/
Autor je badatel

Od roku 1993 pracoval v Úřadu dokumentace a vyšetřování činnosti StB, po utlumení jeho činnosti po nástupu ČSSD k moci v roce 1998 odešel do Čs. dokumentačního střediska k profesoru Vilému Prečanovi. Po ukončení grantu pracoval ve slovenském ÚPN, později pracoval v ÚSTR. Zajímá se o problematiku čs. exilu a činnosti komunistické rozvědky proti němu.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.