Stigma průvodů - prodavačky budou muset 1. května pracovat

Stigma průvodů - prodavačky budou muset 1. května pracovat 2
Domov
Sdílet:

Před rokem 1989 sice prodavačky nestály 1. května za pulty, ale zato povinně pochodovaly v prvomájových průvodech. Nyní zaměstnanci mnoha obchodů slaví tento den skutečnou prací. A nepomůže jim ani senátory navržený zákon, který by měl otevírací dobu během některých státních svátků omezit. Svátek práce mezi ně kvůli „špatné pověsti“ nezařadili.

Senátoři převážně z ČSSD chtějí, aby 1. ledna, na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září a 28. října, od 12. hodiny také 24. prosince a následně 25. a 26. prosince měly velké obchody povinně zavřeno. Chtějí tím nejen podpořit rodiny zaměstnanců supermarketů, kteří musí i o státních svátcích do práce, ale také přinutit lidi, aby dělali něco jiného, než trávili volný den nakupováním.

Jelikož to byl totalitní režim, tak zavřeno bylo téměř všechno. Při omezení tehdejší prodejní sítě, bylo předzásobení, zvláště před svátky, problém. Přesto všechno jsme hlady neumřeli.

Senátor Jiří Bis minulý týden návrh uvedl před svými kolegy slovy, že před rokem 1989 byly samoobsluhy otevřeny jen do sobotního poledne a v neděli a o svátcích bylo zavřeno. „Jelikož to byl totalitní režim, tak zavřeno bylo téměř všechno. Při omezení tehdejší prodejní sítě, bylo předzásobení, zvláště před svátky, problém. Přesto všechno jsme hlady neumřeli,“ poznamenal Bis.

Obavy z 1. máje

A právě kvůli vzpomínkám na minulý režim do vybraných svátků nezařadili senátoři 1. květen. Podle senátorky Aleny Gajdůškové (ČSSD) by to neprošlo přes pravicové politiky. „Velký problém s 1. májem měli kolegové zprava, kteří ještě nedávno usilovali o jeho zrušení. Obávali jsme se proto neprůchodnosti návrhu zákona při zařazení 1. máje,“ informovala server ECHO24.cz Gajdůšková.

To nemá nic společného s minulým režimem, ale s tím, že stát tu není proto, aby řídil lidi.

Tento argument však naprosto odmítl senátor za ODS Jaroslav Kubera. „To nemá nic společného s minulým režimem, ale s tím, že stát tu není proto, aby řídil lidi. Ten zákon je nepotřebný a nadbytečný. Nesmyslem je i to, že jsou vybrané jen některé svátky, takže to nemá logiku,“ ohradil se v rozhovoru pro ECHO24.cz proti vyjádření Aleny Gajdůškové Kubera.

Zrušení Svátku práce jako státního svátku opravdu navrhovali senátoři ODS z ústavně-právního výboru. Bylo to v roce 2007. Návrh však již upadl v zapomnění.

Svátky vybrané podle pocitů

Návrh zákona o regulaci prodeje o svátcích vytvářel senátor František Bublan (ČSSD) spolu s členy Odborového svazu pracovníků obchodu. Výběr státních svátků, kdy by měly být zavřeny obchodní domy, neměl podle senátora žádnou logiku. „Chtěli jsme, aby byly tvořeny křesťanskými svátky a z druhé půlky svátky politickými,“ vysvětlil pro server ECHO24.cz Bublan, který odmítl tomu, že 1. květen mezi svátky chybí, přikládat jakoukoliv váhu. „Je to pocitová záležitost, protože v minulosti byly na Svátek práce zavřené obchody i hospody a lidi byli nucení jít do průvodu,“ uznal nakonec Bublan, podle kterého má společnost na 1. máj stále negativní vzpomínku.

Český národ by nejraději trávil v supermarketech čtyřiadvacet hodin denně, tak ať mají jinou náplň a chodí do cukráren nebo do muzeí.

Senátor za ODS Jaroslav Zeman byl jedním z mála pravicových politiků, který návrh podpořil. Zda je mezi svátky 1. květen nebo není, mu je jedno. „Český národ by nejraději trávil v supermarketech čtyřiadvacet hodin denně, tak ať mají jinou náplň a chodí do cukráren nebo do muzeí,“ okomentoval Zeman pro ECHO24.cz důvod, proč by měly být alespoň některé dny obchody zavřené.

Oslovení senátoři z ČSSD se také netajili tím, že zákon je teprve ve stádiu návrhu a tudíž se počet svátků může ještě změnit. Senátorka Hana Doupovcová (ČSSD) popřela, že by byl 1. květen vynechán z ideologických důvodů a naopak navrhla, že by tam určitě být měl. „Je to první krok k tomu, aby se omezil prodej. Myslím, že časem přibude více svátků,“ řekla serveru ECHO24.cz Doupovcová.

Pražanům omezení nákupů až tak nevadí

Podle čerstvého průzkumu společnosti KPMG, který se zabýval nákupními zvyklostmi Čechů, by pětašedesáti procentům Čechů nevadilo, kdyby byly zavřené obchody o svátcích, ale i v neděli. Průzkum také poukázal na to, že největší problém by s tím měli Pražené, kteří jsou zvyklí v obchodních domech nejen nakupovat, ale také jíst nebo chodit do kina.

Zatím návrh zákona prošel prvním čtením v Senátu. Pokud jej schválí také poslanci, už od příštího roku by byly obchody během některých svátků zavřené. Svátek práce však nejspíše zaměstnanci supermarketů oslaví, stejně jako ten letošní, prací.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit