1 masakr ve Srebrenici

Nizozemsko chce zrušit odsuzující verdikt za masakr ve Srebrenici

NOVÉ

Témata: ,

Nizozemská vláda se obrátila na nejvyšší soud s žádostí, aby zrušil již pravomocné rozhodnutí soudů, podle něhož nizozemský stát nese část viny na masakru bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na mluvčího nizozemského ministerstva obrany Klaase Meijera.

Nizozemský odvolací soud 27. června potvrdil odsuzující rozsudek prvoinstančního soudu. Ten dospěl k závěru, že stát je odpovědný za smrt asi 300 muslimských (nyní bosňáckých) mužů, protože nizozemští vojáci umožnili jejich deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek.

„Nesdílíme názor soudců, že nizozemští vojáci mírových sil OSN jednali nezákonně, a nechápeme, jak soud k tomuto rozhodnutí dospěl,“ řekl podle agentury Reuters Meijer s odkazem na červnové stanovisko odvolacího soudu potvrzující prvoinstanční verdikt.

Vojáci působící pod nizozemským praporem v Bosně v rámci sil OSN měli na starost takzvanou bezpečnou zónu OSN ve vesnici Potočari nedaleko Srebrenice, kam se ze strachu uchýlily tisíce Muslimů. Oblast pak obklíčily bosenskosrbské síly a nevyzbrojený nizozemský kontingent nebyl s to jejich převaze v případném střetu čelit. Asi 300 muslimských mužů bylo v té době nuceno nizozemskou základnu opustit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nejvyšší nizozemský soud, pokud se bude mimořádným opravným prostředkem vlády zabývat, nebude rozhodovat ve věci samé. Může však rozsudek soudu nižší instance zrušit, dojde-li k závěru, že byl porušen zákon nebo procesní pravidla.

Čtěte také: V Bělehradě začal proces s obžalovanými za masakr ve Srebrenici


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.