1 POLITICKÁ ARÉNA

Žijeme v historicky nejúspěšnější éře České republiky

Témata: , ,

V poslední době se na nás hrne jedna dobrá zvěst za druhou. Česká národní banka zvýšila prognózu letošního růstu hrubého domácího produktu na 3,6 %. Nezaměstnanost se pohybuje na úrovni kolem 4 %, což je nejméně od roku 2008, kdy začala hospodářská krize. To se projevuje i na maloobchodních tržbách, které se v červnu u potravinářského a nepotravinářského zboží a pohonných hmot zvýšily meziročně o 6,6 %. Prodej nových aut vzrostl v červenci meziročně o 8 %.

Navíc, když k tomu připočítáme i vyšší průměrnou mzdu, která se blíží k částce 29 000 korun a proti loňskému roku reálně stoupla o tři procenta, je jasné, že lidé se nebojí utrácet a nakupují. Tato čísla jsou také jistě příčinou toho, že klesá počet nesplácených hypoték a dluhů.

Můžeme být rádi za to, že naše HDP patří k těm nejrychleji rostoucím v Evropě. To je přece výborná zpráva a stejně tak i ostatní fakta podložená Českým statistickým úřadem dokazují, že se máme dobře.

Nemyslím si tedy, že je na místě pesimismus, vždyť i v celosvětovém srovnání ekonomické výkonosti patří České republice asi třicátá příčka z dvou set zemí a patříme tak k nejvyspělejším státům na světě. Proč tedy někteří z nás mají potřebu šířit pesimismus, ve smyslu, že se máme špatně, propadáme se do bídy atd., když to prokazatelně není pravda?

Mně to někdy připadá tak, že se neumíme radovat z úspěchů, ale potřebujeme za každou cenu všechno vidět černě. To je zbytečné a hloupé sebemrskačství. Ano, kritizujme nešvary, ale buďme také hrdi na to, když se něco daří. A jak je patrné, daří se nám toho v současné době docela dost. Názor, že žijeme v nejlepší době v historii českých zemí, není vůbec přehnaný. Lidé se mají dobře, nakupují, cestují a už dvaasedmdesát let se u nás neválčilo. Co si tedy přát víc.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.