Pilot Lubitz měl v minulosti sebevražedné sklony
Tragédie airbusu
Záznamy z druhé černé skříňky, po kterých vyšetřovatelé na místě havárie německého airbusu stále pátrají, jsou možná nenávratně poškozeny. Přehrávač totiž nevysílá žádný signál, což naznačuje, že záznamy budou pro další šetření nepoužitelné. Podle BBC to uvedl předseda představenstva německé společnosti Lufthansa Kay Kratky. Státní zastupitelství v Düsseldorfu také oznámilo, že pilot Andreas Lubitz, který navedl letadlo k zemi, se několik let před nastoupením kariéry pilota z povolání léčil kvůli sebevražedným sklonům.
Zatím pátrací týmy na místě havárie našly audio záznamy z první černé skříňky, které přiblížily dění v kabině letadla těsně před jeho pádem do francouzských Alp. Z těch vyplynulo, že kopilot letounu Andreas Lubitz využil momentu, kdy si kapitán letu odskočil na toaletu, uzamkl se kokpitu a úmyslně nasměroval airbus se 149 lidmi na palubě k zemi.
Pátrání po další dokumentaci letu z druhé černé skříňky ale ztížilo nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé se do hor místo vrtulníky musejí dostávat po zemi. Buldozer má do pondělí večer prorazit cestu, aby se na do místa neštěstí dostali vyšetřovatelé i záchranáři alespoň terénními vozy. Dosud pátrací týmy objevily pouze obal druhé černé skříňky, který byl však silně poškozen.
Follow our live blog as French air accident investigators reveal latest #Germanwings findings http://t.co/ICw2AjypWM pic.twitter.com/dBfM3gkLSG
— The Independent (@Independent)
25. Březen 2015
Lubitz měl údajně sebevražedné sklony
U kopilota Andrease Lubitze byly podle posledních zpráv několik let před nastoupením kariéry profesionálního pilota zjištěny sebevražedné sklony. Mladík byl proto v péči psychoterapeutů. Státní zástupce dnes také získal z univerzitní kliniky v Düsseldorfu Lubitzovu zdravotní dokumentaci. Podle mluvčí nemocnice Lubitz před několika týdny vyhledal místní lékaře kvůli „vyjasnění diagnózy“. V období od počátku února do 10. března prý lékaře univerzitní kliniky navštívil přinejmenším třikrát. Mluvčí ale popřela informace, že by se „Andreas L. v našem zařízení léčil s depresemi“. Podle údajů vyšetřovatelů zamlčoval Lubitz svému zaměstnavateli jisté onemocnění. O jakou konkrétní nemoc se jednalo, ale nezveřejnili.
Státní zastupitelství v Düsseldorfu dnes oznámilo, že Lubitz se několik let před nastoupením kariéry pilota z povolání léčil kvůli sebevražedným sklonům. Z lékařských zpráv z poslední doby však podle mluvčího zastupitelství Ralfa Herrenbrücka vyplývá, že sebevražedné skony nebo agresivita vůči ostatním u Lubitze zaznamenány nebyly. Vyšetřovatelé také dosud neobjevili nic, co by ukazovalo na motiv Lubitzova činu, ani náznak onemocnění fyzické povahy.
V Německu se mezitím debatuje o tom, zda by neměla být uvolněna pravidla lékařské mlčenlivosti u příslušníků některých profesních skupin. „Piloti musí chodit k lékařům, které jim přidělí zaměstnavatelé. Tito lékaři musí být vůči zaměstnavateli a spolkovému úřadu pro letectví zbaveni lékařského závazku mlčenlivosti,“ řekl deníku Rheinische Post dopravní expert vládních křesťanských demokratů (CDU) Dirk Fischer.
Zdravotnický expert sociálních demokratů (SPD) Karl Lauterbach pak deníku Der Bild řekl, že lékaři by měli mít povinnost zaměstnavatele informovat o pracovní neschopnosti tam, kde jsou v sázce zdraví a životy lidí. Zvlášť to prý platí pro duševní nemoci a sebevražedné sklony.
Mluvčí státního zastupitelství Ralf Herrenbrück také řekl, že vyšetřovatelé dosud neobjevili nic, co by ukazovalo na motiv Lubitzova činu, ani náznak onemocnění fyzické povahy.
Podle lékařských zpráv z poslední doby však podle Herrenbrücka sebevražedné skony nebo agresivita vůči ostatním u Lubitze zaznamenány nebyly.