13 Pražského Quadriennale

Do Prahy se sjel celý divadelní svět

FOTOGALERIE

Témata: ,

V hlavním městě právě startuje 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967. Během následujících 11 dní nabídne přehlídka desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa.

Jednou z největších novinek letošního ročníku jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje. Poprvé se totiž přesouvá do historického centra města, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel a další. Další novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. 

Hlavní programovou částí je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. 

Podívejte se také: Dostojevského trestanecký lágr v nové opeře ND

Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.

Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu.

Podívejte se také: Povodně v Tbilisi: mrtví i běsnící zvířata

Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři nainstalují v prostoru téměř celého Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně. 

Pražské Quadriennale bude slavnostně zahájeno ve středu 17. června v 18 hodin na Staroměstském náměstí. 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.