Rok propagandy IS: řezání hlav vystřídalo topení a popravy kabelem

BRUTÁLNÍ VIDEA ISLAMISTŮ

Rok propagandy IS: řezání hlav vystřídalo topení a popravy kabelemNOVÉ
Skupina 'špionů' byla utopena v kleci. Foto: Foto: print screen z videa
7
Svět
Vojtěch Beran
Sdílet:

Už je to více než rok, kdy maskovaný popravčí Islámského státu přezdívaný „Džihádista John“ uřezal hlavu amerického novináře Jamese Foleyho. Radikální hnutí od té doby představilo nepřeberné množství otřesných způsobů, kterými se dokáže vypořádat se svými odpůrci a zajatci. Ti šťastnější končí zastřelení, ti méně šťastní uhoří zaživa.

Přestože bývají radikálové z Islámského státu často zobrazovaní jako nepříliš inteligentní fanatici, faktem zůstává, že jejich propaganda je promyšlená a sleduje jasné cíle. Zpočátku islamisté sázeli hlavně na popravy západních rukojmí z řad novinářů a humanitárních pracovníků, kterými chtěli vydírat západní státníky. Konkrétně žádali Obamu, aby ukončil nálety na pozice Islámského státu v Iráku.

Obama však odmítl s teroristy jednat. Ti dodrželi svůj slib a popravili ještě několik dalších západních občanů. Zanedlouho jim však zásoba západních rukojmí došla a tak museli vymyslet nové způsoby, jak na sebe upozornit. Nejprve vsadili na masové popravy, kdy v několika videích podřezali či postříleli větší skupiny zajatých mužů z řad irácké a syrské armády. Záhy se však ukázalo, že popravy desítek Syřanů a Iráčanů ve světě nedokážou vzbudit zdaleka takovou pozornost jako poprava jednoho západního občana.

Popravy křesťanů vzbudily ohlas

Jako jediné zbývající a zároveň proveditelné řešení se tak ukázalo konat exekuce nějakým neobvyklým způsobem. Na síti se tak postupně začala objevovat videa, kde byli zajatci upalováni zaživa, topeni v obří kleci, dekapitováni výbušninou připevněnou ke krku nebo posazeni do auta, na něž radikálové vystřelili z raketometu.

Současně s tím začali islamisté zveřejňovat videa, ve kterých popravovali křesťanské zajatce, přičemž větší pozornosti se dočkala dvě z nich. První zachycovalo stětí 21 Egypťanů, příslušníků křesťanské koptské církve. Ve druhém islamisté pro změnu popravili dvě skupiny etiopských křesťanů. Obě skupinové popravy proběhly v rozvrácené Libyi, ve které působí jedna z odnoží Islámského státu.

Čtěte také: Islamisté zveřejnili drastické video s vraždami křesťanů

Samotným popravám tehdy předcházel několikaminutový exkurz do historie, kde radikálové připomněli dějiny soužití křesťanů a muslimů – pochopitelně z jejich pohledu. Například připomněli, že křesťané by na okupovaných územích měli správně platit náboženskou daň, pokud se chtějí modlit ke svému Bohu.

Všechna pozdější videa Islámského státu si zároveň držela vysokou úroveň zpracování a dobrou kvalitu obrazu. Islamisté rovněž rádi doplňují záběry z poprav náboženskými písněmi, které v mnoha případech složil přímo pro jejich potřeby islamistický skladatel Maher Meshaal. Ten sice nedávno zemřel při náletu koaličních letounů, ale odkaz jeho písní je ve videích IS zřejmý dodnes.

Čtěte také: Islámský stát přišel o vrchního skladatele, autora několika hitů

Kromě toho islamisté v průběhu posledního roku zveřejnili fotky a videa, které zachycovaly bezpočet dalších poprav. Několikrát se například objevily fotky, kde islamisté shodili muže obviněné z homosexuality z výškové budovy v Mosulu. Jindy se zase objevila videa, kde si zajatec musel před smrtí vykopat vlastní hrob. Největší šok ovšem byl, když islamisté v červnu oznámili, že popravili stětím dvě ženy obviněné z čarodějnictví.

Těžký osud „Džihádisty Johna“

S popravami IS je rovněž neodmyslitelně spjata postava „Džihádisty Johna“ – popravčího, který má na svědomí životy Jamese Foleyho a dalších západních rukojmí, ale i mnoha iráckých a syrských zajatců, které podřezal při skupinových popravách. Přezdívku „Džihádista John“ mu udělila média v době, kdy ještě nebyla známá jeho skutečná identita, kvůli jeho zřetelně britskému přízvuku.

Když se ukázalo, že John je ve skutečnosti Brit kuvajtského původu jménem Mohammed Emwazi, maskovaný radikál z propagandistických videí zmizel a dlouho nebylo jasné, kde se zdržuje nebo je-li vůbec naživu. Objevil se až před několika dny, kdy britský list The Daily Mail zveřejnil krátkou nahrávku, ve které se v záběru kamery objevil muž s kapucí, který Emwaziho připomínal.

„Džihádista John“ ve videu slibuje, že se vrátí do Británie se šéfem islamistů Bagdádím a bude pokračovat ve vraždění nemuslimů. Není ovšem jasné, jestli se z jeho strany nejednalo pouze o bluf, protože podle dřívějších zpráv od islamistů utekl, čímž si je poštval proti sobě. „John“ se tak dostal do kleští, protože ho pronásledují i západní rozvědky a americká vláda na jeho dopadení vypsala odměnu v závratné výši deseti milionů dolarů. Islamisté si za něho navíc už podle dřívějších zpráv našli náhradníka, který teď řeže hlavy místo něj.

Čtěte také: ‚Džihádista John‘ se stáhl. Islamisté mají nového kata

Podobně jako mnoho dalších věcí však má i islamistická propaganda dvě strany. Radikálové tak kromě videí s brutálními vraždami zajatců zveřejňují i materiály, které mají samozvaný chálífát v Iráku a Sýrii vykreslovat jako ideální místo pro život. Například nedávno na internetu zveřejnili turistickou brožuru, kde lákali turisty ze zahraničí, aby strávili dovolenou v jejich samozvaném státě.

Ve videu pořízeném už dříve v Rakce byly pro změnu k vidění rušné ulice, lidé jezdící čistými taxíky anebo obchody plné čokolády Milka a dalšího západního zboží. Je přitom nepravděpodobné, že by islamisté skutečně věřili, že se jim touto cestou podaří přilákat západní turisty. Podle expertů daleko spíše míří na frustrované muslimské mladíky z chudých oblastí, které chtějí zlákat pro svoji „svatou válku“.

A to se jim očividně daří. Američané totiž nedávno uvedli, že jen při náletech koaličních letounů v Iráku a Sýrii zemřelo během uplynulého roku na 10 tisíc islamistů. Samozvaný chalífát přitom podle dostupných zpráv dokázal tyto díry zalepit nově příchozími dobrovolníky.

Čtěte také: Dovolená v chalífátu. Islamisté lákají turisty na bezstarostný život

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články