Němeček našel způsob, jak vyhnat mladé lékaře z Česka, tvrdí doktoři
Problém nedostatku lékařů
Pět let po atestaci budou muset mladí lékaři působit v českém zdravotnictví. Pokud tak neučiní, budou muset vrátit peníze, kterými stát dotoval jejich předešlou šestiletou praxi v nemocnicích. Jde zhruba o milion korun. Počítá s tím návrh zákona o vzdělávání lékařů ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Resort si od něho slibuje, že zastaví odliv českých lékařů do zahraničí. Podle odborníků to však bude kontraproduktivní – absolventi lékařských fakult budou odcházet hned po škole.
„Jde o největší pitomost, kterou ministerstvo zdravotnictví vymyslelo. Je to cesta k tomu, jak vyhnat mladé lékaře hned po škole. Je to způsob, jak jim dát najevo, aby po škole na praxi v nemocnicích vůbec nenastupovali,“ komentoval informace deníku ECHO24.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Obdobné závazky byly podle Kubka pro mladé české zdravotníky zavedeny již dříve, pro neúspěch je prý resort záhy zase zrušil. „Podobná pravidla zavedl v roce 2008 tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Bylo to ale naprosto kontraproduktivní. Po třech letech to Leoš Heger zrušil,“ dodal Kubek.
Povinnosti mladých lékařů určuje v chystané novele zákona odstavec týkající se tzv. rezidentů. Jde o absolventy medicíny, kteří se státní podporou nastupují na šestiletou praxi v nemocnicích, aby si osvojili svoji budoucí specializaci a následně skládají atestační zkoušky.
Podle sporné pasáže by po atestaci měl rezident „vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta po dobu nejméně 5 let od data ukončení specializačního vzdělávání na území České republiky v oboru, ve kterém získal specializovanou způsobilost“. Pokud rezident odejde do zahraničí či změní obor, znamená to, že bude muset částku vynaloženou na přípravu k atestaci (plat a odměnu pro mentora) uhradit. Podle odhadů jde o více než milion korun.
Návrh vyplynul prý z diskuze s odborníky
Podle ministerstva zdravotnictví pětiletý závazek lékařů po atestaci vyplynul z odborné diskuze. „K tématu byla svolána komise složená z odborné veřejnosti, jedním z výstupů byl i návrh na zavedení pětileté povinné služby lékaře, jako podmínky za poskytnutí milionové dotace na krytí nákladů nemocnice spojených se vzděláním mladého lékaře. Nejedná se tedy o návrh ministerstva natož pak ministra,“ uvedl tiskový odbor resortu.
„Ministerstvo pouze poskytlo administrativní podporu tak, aby návrh měl korektní legislativní podobu. Ministerstvo tento návrh považuje za hodnotný v rámci diskuse, nicméně je třeba ho ještě důkladněji projednat v širokém plénu celého oboru,“ dodalo ministerstvo.
Ministerstvo si od návrhu slibuje řešení nedostatku pracovníků v českém zdravotnictví, kteří se tak často hledají až na Ukrajině nebo v Rusku. Platy lékařů například v Německu jsou oproti těm českým několikanásobné, a to i bez přesčasů. Proti záměru ministerstva se staví i sami studenti lékařských fakult, důvodem odchodu zdravotníků z Česka ale prý nejsou pouze finance.
„Vnímáme to negativně. Především proto, že lidé odchází kvůli lepšímu systému, postgraduálnímu vzdělávání a dalším bonusům, které nemocnice v zahraničí nabízí, nikoli hlavně kvůli penězům. Není tu ale vůle změnit to, nikomu se do toho nechce. Informace máme navíc pouze z médií,“ řekl deníku předseda Spolku mediků českých Josef Urbanec.
Novela zákona o postgraduálním vzdělávání lékařů by mohla začít platit už od konce roku. Návrh schválila vláda a na začátku května prošel prvním čtením.