4 obnoví se na jihlavsku těžba?

Řekněte uranu NE! píše vesnička Sobotkovi

NOVÉ

Proti záměru vlády otevřít znovu uranový důl v Brzkově na Jihlavsku se rodí silný protest místních obyvatel. Na setkání v místním kulturním domě podepisovali místní občané v pátek večer petici premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, aby svým rozhodnutím zastavil záměr obnovit těžbu uranu na dole Brzkov. U Brzkova se zásoby uranu odhadují kolem 3000 tun.

Bývalý uranový důl v lesích nad Brzkovem není těžké objevit. "Po silnici na Přibyslav, u malůvky na silnici odbočit do lesa a kolem závory až k plotu," radí místní lidé cestu k bývalému uranovému dolu.

Místní občané se v kulturním domě sešli, aby vyjádřili nesouhlas se záměrem vlády otevřít uranový důl Brzkov. Mezi místními lidmi vládne především obava ze ztráty nebo znehodnocení podzemní vody ve studních, kterou by pak museli místní lidé odebírat z vodovodu. Voda z vodovodu je ale dražší než voda z místních studní.

Místní občany v Brzkově na Vysočině přijel podpořit náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí Josef Janda. "Na venkov přijde spousta průmyslových problémů," upozornil náměstek Janda. Situaci Vysočiny přirovnal k pozici Libereckého kraje v roce 2007 s tím, že by místní občané měli dostávat informace ze všech stran. "Vnímám odpor proti těžbě uranu jako zásadní věc, která se dotkne každého regionu," prohlásil náměstek Janda.

V předsálí sbírali členové petičního výboru podpisy proti těžbě. Byli viditelně označeni páskami "STOP TĚŽBĚ", které jim na šicím stroji vyrobila místní švadlena. "Nasbírali jsme přes stovku podpisů," řekl člen petičního výboru Milan Laštovička.

Kdyby šlo všechno podle ideálních časových plánů, důl Brzkov by mohl první horníky začít zaměstnávat za šest až sedm let. Zahájení těžby v Brzkově by navíc zachránilo i mnoho pracovních míst v Rožné, kde by se brzkovská ruda zpracovávala v tamní úpravně.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.