1 Útok před židovským obchodem

‚Hitler přichází!‘ V Londýně zaútočili plynem na židy

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Útok plynem a pokřikování o Hitlerovi. Neonacističtí extremisté napadli židovské nakupující před obchody v Londýně. K nákupnímu komplexu v Tottenhamu přijeli útočníci dodávkou, ze které rajský plyn v bombičkách po přítomných házeli spolu s výroky jako „Heil Hitler“ nebo „Hitler přichází“, napsal The Daily Telegraph.

Londýnská policie vyšetřuje antisemitský útok v Tottenhamu na severu Londýna. Skupina neznámých neonacistů přijela dodávkou k nákupnímu středisku, kam chodí nakupovat mimo jiné tamní židovská komunita. Z otevřených dveřích začali po zákaznících komplexu házet bombičky s oxidem dusným.

„Hitler přichází,“ vykřikovali podle očitého svědka, kterého cituje The Daily Telegraph. „Heil Hitler,“ připojili dále i nechvalně známý pozdrav nacistického Německa.

Podle svědků u Tottenham Hale Retail Park pravděpodobně útočili dva muži a žena. Celý incident proběhl ve středu před osmou hodinou večerní a v rychlosti. Než si jeden z kolemjdoucích stačil opsat poznávací značku, auto bylo pryč.

„Policie byla přivolána na místo mužem, který se stal údajně obětí antisemitského útoku,“ cituje deník prohlášení londýnské metropolitní policie. „Oběť útoku výpověď na stanici teprve podá.“

O antisemitském motivu útoku informovala sousedská hlídka Shomrim složená z dobrovolníků, kteří dohlížejí na bezpečí židovských komunit ve Spojených státech a Anglii. „Takové chování je otřesné, oběti byly nevinní nakupující v Tottenham Hale Retail Parku a zaútočili na ně, protože byli viditelně židé,“ řekl podle The Daily Telegraph člen Shomrimu Michael Blayer.

„Ty slovní výpady byly odporné a tím, že na ně házeli malé předměty útočníci způsobili, že se oběti bály o svou bezprostřední bezpečnost,“ pokračoval Blayer. „Shomrim podporuje tyto oběti. Incident byl nahlášen metropolitní policii, pevně věřím tomu, že naše místní složky věc důkladně prošetří.“

Oxid dusný neboli rajský plyn (anglicky také „laughing gas“) je široce využíván například ve stomatologii pro uspávání pacientů během zákroků. Tento nehořlavý lehce nasládlý plyn je v poslední době v hledáčku britské policie, protože bývá zneužíván jako droga. Množství prázdných bombiček se tak již delší dobu objevuje před anglickými kluby a bary, bezpečnostní složky varují před možným negativním dopadem na zdraví uživatelů. Použití malých bombiček, které se dají sehnat na ulici i na internetu, jako zbraň je ale v Británii zaznamenán pravděpodobně poprvé.

Čtěte také: Berlínské multikulti. Vzniká kostel, mešita a synagoga v jednom

Náckové všech zemí, spojte se. Antisemita Bartoš se raduje z internacionály

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.