Nový ukrajinský prezident Porošenko: Krym chci zpět

AKTUALIZOVÁNO

Nový ukrajinský prezident Porošenko: Krym chci zpět 3
Krátké zprávy
Sdílet:

Po sečtení zhruba 60 procent volebních lístků odevzdaných v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině má Petro Porošenko již 53,7 % hlasů. Oligarcha, který se již v neděli večer na základě prvních povolebních neoficiálních odhadů prohlásil za vítěze voleb, si udržuje velký náskok před expremiérkou Julijí Tymošenkovou. Ta disponuje přibližně 13 procenty. V Kyjevě to oznámila ústřední volební komise.

Dnešní průběžné výsledky z části volebních místností se shodují s nedělními průzkumy, které dávaly Porošenkovi podporu voličů v rozmezí od 55,9 % do 57,3 % hlasů

Výsledky podle ukrajinských médií jasně naznačují, že druhé kolo plánované původně na 15. června nebude zapotřebí. ,,Pro zemi to je dobrá zpráva, Ukrajina bude ušetřena tří týdnů volebního souboje mezi Porošenkem a Tymošenkovou,“ napsal list Segodňa. Nemalé prostředky tak ušetří i ukrajinská státní pokladna.

Krym chce získat zpět právní cestou

Boj s korupcí a posílení nezávislosti ukrajinských soudů. To jsou cíle, které si dnes Porošenko vytyčil na tiskové konferenci v Kyjevě za své priority. Dále oznámil, že ve funkci předsedy vlády hodlá ponechat Aresnije Jaceňuka, s jehož prací je spokojen.

V operaci proti povstalcům na východě země chce pravděpodobný nový prezident Ukrajiny pokračovat. Podle něj ale musí být účinnější, proto chce armádě dodat novou výzbroj, aby boj se vzbouřenci rychleji ukončila. S povstalci je Porošenko ochoten jednat až po složení zbraní, protože diskuse "s teroristy" možná není.

V neposlední řadě Porošenko potvrdil, že má zájem o dialog s Moskvou a s ruským vedením se hodlá sejít v první polovině června. ,,S Putinem se osobně známe," podotkl. Pokud jde o okupovaný Krym, má v plánu usilovat o jeho návrat pod správu Ukrajiny právní cestou. ,,Nasadíme všechny páky. Připravujeme žaloby k mezinárodním soudům, půjdeme až do Štrasburku,“ zdůraznil Petro Porošenko.

Porošenko se za prezidenta prohlásil již včera večer

Porošenko na večerní tiskové konferenci poblahopřál spoluobčanům k úspěšným prezidentským volbám, poděkoval svým voličům a prohlásil: ,,Volby skončily v prvním kole a země má nového prezidenta.“

Petro Porošenko si svou výhru vykládá jako přání většiny Ukrajinců pro to, aby pokračoval v integraci s Evropou. Za svůj hlavní cíl ale předpokládaný vítěz voleb označil ukončení "chaosu a války" vyvolané proruskými povstalci. S tímto cílem se prý do východoukrajinských regionů vypraví.

O Porošenkovi čtěte více zde: Kdo povládne Ukrajině: přelétavý Porošenko se dohodne s každý

Porošenko se dále vyslovil proti federalizaci Ukrajiny: ,,Ukrajina bude jednotná, unitární; federativním státem nebude,“ řekl. ,,To je stěžejní bod mého volebního programu,“ dodal. Porošenko rovněž uvedl, že pro letošní rok počítá i s mimořádnými parlamentními volbami.

Tymošenková pomůže s budováním evropské Ukrajiny

Velké oslavy ale podle agentury Unian v Porošenkově táboře nebyly, protože se vítězný výsledek očekával. Další kandidátka Julija Tymošenková po oznámení odhadů prohlásila, že je připravena "všem orgánům státní moci" pomáhat při budování evropské Ukrajiny. Důrazně se vyslovila pro uspořádání referenda o členství země v NATO.

Prezidentské volby na Ukrajině však neprobíhaly bez problémů. Hlasování v některých volebních okrscích na východě země bylo separatisty zablokováno. V Luhansku údajně popravili členy volební komise proto, že nechtěli otevřít volební místnost.

Favorit Kličko bude zřejmě novým starostou Kyjeva

Podle tentýž volebních odhadů se novým starostou Kyjeva stane Vitalij Kličko. Ten se o křeslo starosty ukrajinské metropole ucházel v minulosti již dvakrát - v roce 2006 i o dva roky později neúspěšně. Nyní mu odhady přisuzují až 57,4 % hlasů.

Také Kličko původně zvažoval kandidaturu na prezidenta Ukrajiny, avšak své plány změnil ve prospěch Petro Porošenka. ,,Jako starosta Kyjeva toho mohu více změnit než jako prezident,“ řekl několikanásobný světový šampion v boxu.

Volební účast se odhaduje na 60 %

Volební místnosti byly otevřeny v 7:00 a z rozhodnutí městské volební komise v Kyjevě bylo hlasování prodlouženo i po původně stanovené 19. hodině. Podle agentury Unina byly totiž okrskové komise povinny umožnit hlasování všem oprávněným voličům.

Český senátor Jaromír Štětina (TOP 09), který volby v Kyjevě sleduje z pozice pozorovatele OBSE, potvrdil, že voliči čekali v dlouhých frontách. ,,Nezřídka v nich stály i stovky lidí,“ řekl senátor v telefonickém rozhovoru ČTK.

Volební okrsky byly navíc podle českého pozorovatele možná nesprávně rozděleny, při organizaci voleb se nejspíš nečekal tak velký zájem. ,,K volbám přišlo hodně lidí a projevily se nedostatky,“ řekl Štětina. ,,Je to ale mnohem lepší, než kdyby byly volebním místnosti prázdné,“ dodal.

Ústřední volební komise oznámila, že na základě zpřesněných výpočtů se voleb zúčastnilo přibližně 60 % oprávněných voličů. Účast tedy byla o něco nižší než při minulých volbách v roce 2010, kdy přišlo hlasovat přes 69 procent voličů.

Největší zájem o prezidentské volby byl podle očekávání na západě země, kde je pozice stoupenců nového ukrajinského režimu nejsilnější. Ve Lvovské oblasti přišlo k volbám téměř 77 % voličů, v Kyjevě a Kyjevské oblasti jich bylo přes 68 %.

Problémy ve východních částech Ukrajiny

Ve východních částech země bylo hlasování blokováno separatisty, kteří obsazovali většinu volebních místností. Podle odhadů se jejich akce mohly dotknout až desetiny voličů. Například v doněckém regionu bylo otevřeno jen 426 z 2430 hlasovacích místností. Členové mnoha volebních komisí se svých funkcí vzdávali, ostatní jen obtížně překonávali organizační problémy.

Při prudké přestřelce u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska dnes ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých se upřesňuje. Informaci přinesla ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na místní proruské aktivisty. Vraždy se podle nich dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě.

Sdílet:

Hlavní zprávy