Západ ji vyznamenal, Saúdové nyní uvěznili
Samar Badávíová byla vzata do vazby
Prominentní obhájkyně lidských práv Samar Badávíová byla vzata do vazby v Saúdské Arábii. Informace se objevila na oficiální twitterové stránce jejího známějšího bratra Raífa Badávího, který byl před rokem odsouzen k deseti letům odnětí svobody a k tisíci ranám bičem. Badávíová je podle americké pobočky Amnesty International zatčena kvůli kampani za propuštění svého bývalého manžela Valída Abú al-Chaíra, jenž je dalším z vězněných obhájců lidských práv.
Samar Badávíová byla podle lidskoprávní organizace Amnesty International zadržena v úterý 12. ledna dopoledne ve městě Džidda ležícím na východním pobřeží Saúdské Arábie. Na policejní stanici s ní byla převezena i její dvouletá dcera. Po čtyřhodinovém výslechu byla Badávíová převezena do věznice na předměstí Džiddy Dhaban, kde si odpykává desetiletý trest odnětí svobody její bratr Raíf. Ten byl mimo to odsouzen k pokutě přibližně 6,5 milionů korun i k 1000 ranám bičem na veřejnosti. Za sebou má teprve 50 ran, po kterých se údajně kriticky zhoršil jeho zdravotní stav.
Urgent Saudi authorities arrested Raif's sister #Samar_Badawi her change is managing her husband's account Samar and Raif at the same place!
— Raif Badawi (@raif_badawi)
12. Leden 2016
Raíf Badáví je saúdskoarabský blogger, který založil svobodné fórum pro veřejnou diskuzi oproštěnou od náboženských paradigmat. Obviněn byl za několik trestných činů, včetně počítačové kriminality, odpadlictví a zřeknutí se víry. Jeho trest pobouřil celý svět.
Čtěte také: Vězení a 1000 ran bičem. Propusťte bloggera, žádají Češi
Čtěte také: Nejprve měl dostat 1000 ran bičem. Teď mu hrozí trest smrti
Předpokládá se, že Samar Badávíová byla zadržena kvůli vedení kampaně na Twitteru za propuštění svého bývalého manžela Valída Abú al-Chaíra, právníka, jenž si odpykává patnáctiletý trest vězení za svou činnost spojenou s ochranou lidských práv. Al-Chaír je rovněž otevřeným kritikem saúdskoarabských poměrů.
„Zatčení Samar Badávíové je dalším alarmujícím nezdarem lidských práv v Saúdské Arábii,“ prohlásil šéf pobočky Amnesty International pro Blízký východ Philip Luther. Dodal, že případ ukazuje na dlouhodobou snahu saúdskoarabských úřadů zastrašit a umlčet zastánce lidských práv.
Badávíová obdržela v roce 2012 ve Washingtonu mezinárodní cenu Ženy odvahy.