ČNB bude dál oslabovat korunu. Nejméně do roku 2016
Devizová politika
Česká národní banka bude na koruně intervenovat nejméně do roku 2016 proti dosud uváděnému nejméně druhému čtvrtletí příštího roku. S intervenční hladinou 27 korun k euru ale nehýbe, nevidí natolik silný nárůst protiinflačních rizik, který by posun výš vyvolal. V nové makroekonomické prognóze zvyšuje odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,9 %, naopak jej snižuje pro příští rok na 3 %.
Prodloužení závazku intervenovat mělo okamžitý vliv na kurz koruny k euru, která se od úrovně 27,55 CZK/EUR posunula k 27,65 koruny k euru, od této úrovně ale již ustupuje zpět.
Bankovní rada České národní banky ani na svém červencovém jednání nastavení měnové politiky nemění. Rozhodla dnes ponechat úrokové sazby na stávající úrovni a potvrdila kurzový závazek. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %, v souladu s očekáváním. Hlavní refinanční sazba ECB je na úrovni +0,15 %, depozitní sazba na záporné úrovni -0,10 %.
Závazek nepustit korunu pod 27 k euru dál platí
Bankovní rada ČNB rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.
Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.
Intervence na koruně nejméně do roku 2016
Nejzásadnějším sdělením konference je posun závazku intervenovat na koruně nejméně do roku 2016, když v červnu ČNB platnost kurzového závazku posunula do nejméně druhého čtvrtletí roku 2015. Pro posun kurzového závazku, jak ČNB zopakovala, výše od 27 Kč k eur by centrální banky potřebovala vidět výrazný růst protiinflačních rizik. Nyní však tento nárůst hodnotí jako mírný.
Motivem pro posun intervenčního cíle by dle Singera mohl být nyní negativní vývoj v eurozóně. "Těžko se mi hodnotí situace eurozóny, která je pro toto rozhodující. Jsou tam znaky oživení, na druhou stranu ten propad očekávání v cenovém vývoji pokračuje a data nenaznačují, že by se to mohlo obrátit. Kdyby se k tomu přidal nějaký ekonomický otřes, tak to je ten rozhodující zdroj pro takové rozhodnutí," uvedl Singer.
Čtěte více: Euro dražší než 28 korun? Odbory bijí na poplach před další devalvací
Na tiskové konferenci ČNB představila novou makroekonomickou prognózu. Tapro letošek zlepšila očekávání růstu tuzemské ekonomiky na 2,9 % z dosavadních 2,6 %. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na tři procenta z 3,3 %. Nově zveřejněným výhledem pro rok 2016 je růst české ekonomiky o 2,8 %.
Podle nové prognózy by měla inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí 2015 činit dvě procenta. Předchozí odhad počítal ve třetím čtvrtletí s inflací 2,2 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí s inflací 1,9 procenta.
Čtěte více: Proč Singer a spol. korunu tentokrát neoslabí
Ministerstvo financí v nové prognóze z pondělí výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce, a to na 2,7 procenta z dubnových 1,7 procenta. Pro rok 2015 počítá s růstem o 2,5 procenta. Podle Evropské komise česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta. V roce 2015 by měl růst HDP dosáhnout 2,4 procenta.
Smršť spekulací počátku týdne
Dnešnímu jednání ČNB předcházely v úvodu týdne komentáře některých analytiků a politiků o možných dalších krocích centrální banky, včetně sražení koruny přes 28 k euru. ČNB v úterý reagovala prohlášením, že intervenční režim ponechá v platnosti nejméně do druhého čtvrtletí roku 2015, s možností dalšího prodloužení. K posunu intervenčního cíle (ne pod 27 Kč k euru) by ji přiměl až podstatný nárůst proiinflačních rizik. Vyznění nové makroekonomické prognózy budou proto trhy napjatě sledovat.
Čtěte více: Odbory mlží. ČNB na korunu nesáhne. Zatím...
Další informace z ekonomického světa čtěte na Roklen24.cz.