Od závislostí na nikotinu pomohou sestry. Skoro půlka z nich kouří

BOJ S NIKOTINEM

Od závislostí na nikotinu pomohou sestry. Skoro půlka z nich kouří 2
Domov
Sdílet:

Změřit tlak, teplotu, odebrat krev a odnaučit kouřit. To všechno by měla zvládnout každá zdravotní sestra. „Máme něco přes dva miliony kuřáků a je tady skoro sto tisíc sester. Kdyby každá z nich odnaučila kouřit jednoho kuřáka ročně, tak tu za dvacet let nikdo nekouří,“ odhadla optimisticky v rozhovoru pro server ECHO24.cz Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Eva Králíková je spoluautorkou projektu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a spolupracuje spolupráci s Mezinárodní společností sester v onkologické péči. Ta je hrazena nadací Bristol-Meyers Squibb. Za pomoci tohoto projektu by mělo sto tisíc zdravotních sester pomoci pacientům skončit s kouřením. „Nápad, že by to měly dělat sestry, není můj. To je ošetřovatelský standard ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a všech takzvaně civilizovaných zemích. Měla by to být samozřejmá součást sesterské práce. Stejné je to při kontaktu lékaře s pacientem a také u lékárníků, protože šestina úmrtí ročně je způsobena kouřením,“ odůvodnila smysl projektu Králíková.

Není důvěryhodné, když ze sestry táhne kouř, aby říkala něco pacientovi o kouření. Hlavně sestry a lékaři, kteří kouří, mají obecně menší vůli intervenovat u kuřáků a mají tendenci to bagatelizovat.

Paradoxem však je, že podle ČTK 40 % zdravotních sester také kouří. Argumenty o škodlivém vlivu tabáku na zdraví by tak pacienti slýchaly od žen, které jsou samy závislé. „To je velká překážka. Není důvěryhodné, když ze sestry táhne kouř, aby říkala něco pacientovi o kouření. Hlavně sestry a lékaři, kteří kouří, mají obecně menší vůli intervenovat u kuřáků a mají tendenci to bagatelizovat. Především by měly přestat samy sestry. V USA kouří 7 % sester. Takže to je bod číslo jedna, kterému se budeme věnovat,“ slíbila Eva Králíková.

Přestat chce půlka kuřáků

Podle webu kurakovaplice.cz, který se dlouhodobě zabývá kouřením v České republice, jsou u nás 2 300 000 aktivních kuřáků. Asi čtvrt milionu z nich není plnoletých. Podle údajů Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku se každoročně snaží jeden milion z nich přestat kouřit. Podaří se to však jen 2 %, jelikož nemají žádnou podporu, informace nebo léky, které by jim pomohly. Právě o to by se měly postarat zdravotní sestry.

„Sestra se zeptá, pane Vopičko, kouříte? Ano. Tak tady máte leták. Řekne, kam má jít a jak se přestane kouřit. To zabere deset vteřin. Případně to může být třicet vteřin, když mu sestra vysvětlí, že léčba spočívá v kombinaci intervence a léků. A když má sestra víc času, tak to s pacientem může sama probrat,“ popsala Králíková, jak by měl rozhovor s pacientem vypadat. Také upozornila, že stejně jako u všech závislostí je nutné změnit denní stereotypy. „Pacient si musí uvědomit, kdy si zapaluje, jaké okolnosti ke kouření pacienta lákají,“ řekla Králíková.

Bez léků to nejde

Podle ní by právě sestry mohly pacientům nabídnout léky, které desetkrát zvyšují úspěšnost vyléčení ze závislosti. „Léky potlačují abstinenční příznaky. Ty jsou velice silné a problematické. Jednak je to touha kouřit, také hlad, zvyšování hmotnosti, deprese, špatná nálada, nesoustředěnost. Člověk se cítí hodně mizerně, a proto se ke kouření vrací,“ vyjmenovala problémy kuřáků při odvykání Králíková.

Člověk se cítí hodně mizerně, a proto se ke kouření vrací.

Projekt by se měl zaměřit nejen na zkušené sestry, ale také na ty budoucí. Na zdravotnických školách si studentky vyslechnou nejen informace o škodlivosti kouření, ale absolvují také nácvik, jak s pacientem mluvit a jak ho k odvykání motivovat. Což se doposud neučily. „U nás máme 65 zdravotnických škol a žádná z nich nenabízí adekvátní trénink intervenování. Důležitý je nácvik, jak se pacienta zeptat na kouření, jak s ním mluvit. Pokoušíme se oslovit velké zdravotnické školy v Praze a zatím jsme našli trochu pochopení u jedné sídlící v ulici Ruská, kde jsme měli seminář pro učitele. Nabídnout chceme i praktické nácviky,“ řekla Králíková.

Zatím je v Čechách vyškolených pět set sester, které šíří informace dál mezi své kolegyně. Podle Evy Králíkové musí chtít zdravotníci především sami. Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) rozjela pilotní projekt programu, ve kterém zdravotní sestry informují pacienty o škodlivosti kouření a pomáhají jim přestat. Ve VFN pracuje podle Králíkové 1900 sester. „Zatím se do projektu zapojily z nemocnice sestry tři,“ přiznal tiskový mluvčí VFN Filip Brož. Přitom fakultní nemocnice si zakládá na titulu nekuřácká.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz