1 Jak policie konzultovala se státním zastupitelstvím

Policie zveřejnila detaily, jak žádala o vydání Babiše a Faltýnka

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Policie dnes zveřejnila detaily, jak konzultovala s městským státním zastupitelstvím žádost o vydání dvou poslanců za ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Městské státní zastupitelství v Praze pak následně upravilo svoje předchozí vyjádření, že žádost o vydání nebyla předem konzultována. Policejní prohlášení přinášíme v plném znění.

„V pondělí 7. srpna 2017 vyšetřovatel případu „Čapí hnízdo“ osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v dané trestní věci. Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání.

Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá Poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním. K celé věci nutno podotknout, že státní zástupce k navrhovanému postupu neměl žádné výhrady.

V závěru tohoto jednání vyšetřovateli sdělil, že si Městské státní zastupitelství v Praze tímto vyhrazuje právo na poskytování informací v prověřovaném případu.

Během následujících dnů došlo po konzultaci s dozorovým státním zástupcem k upřesnění právní kvalifikace a ve čtvrtek 10. srpna 2017 v dopoledních hodinách informoval vyšetřovatel státního zástupce, že v průběhu odpoledne policie předá Poslanecké sněmovně žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou osob požívajících poslaneckou imunitu.“

Čtěte také: ČT: Babiš a Faltýnek budou obviněni ze dvou trestných činů

O předání žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání informovalo samo městské státní zastupitelství ve čtvrtek odpoledne. „Mohu potvrdit, že policie podala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců, jejichž jména nekomentujeme. Týká se to případu Čapí hnízdo,“ uvedla tehdy mluvčí Štěpánka Zenklová pro deník Echo24 a další média.

Páteční prohlášení policie přišlo poté, co zastupitelství uvedlo pro aktualne.cz, že policie žádost o vydání se státním zástupcem nekonzultovala.

„O akci jsme věděli. Konzultováno to se státním zástupcem nebylo a informován o tom byl až ve chvíli, kdy k tomuto kroku docházelo, tedy kdy byla žádost o vydání posílaná do sněmovny,“ řekla v pátek odpoledne pro Echo24 mluvčí zastupitelství Zenklová. 

„Policie k tomu nepotřebuje souhlas státního zástupce, oni tyto trestní úkony konají samostatně a státní zástupce byl o tomto kroku informován ve chvíli, kdy byl činěn,“ dodala mluvčí.

Po policejním prohlášení mluvčí zastupitelství Zenklová následně pro ČTK zpřesnila vyjádření a zdůraznila, že státní zástupce neměl k postupu policistů výhrady.

Pondělní schůzku, o níž informuje policie, nepovažoval státní zástupce podle mluvčí za konzultaci, ale pouze za informativní setkání. „Vyšetřovatel seznámil státního zástupce s výsledky trestního řízení a důkazní situací a mimo jiné se záměrem poslat do Sněmovny žádost o vydání. Státní zástupce vzal tuto informaci na vědomí a nevyjádřil žádné výhrady,“ popsala schůzku.

Čtěte také: Vyšetřování Babiše má „razítko“ Bradáčové

Složit poslanecký mandát? Proč bych to dělal, diví se Babiš

Trestný čin jménem Čapí hnízdo

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.