Heroin a kokain na ústupu. Evropou obchází strašidlo pervitinu
Evropská zpráva o drogách
Heroin a kokain už v Evropě tolik neletí, jeho spotřeba klesla od roku 2007 téměř o polovinu. Na vzestupu je však syntetická droga, donedávna spojovaná pouze s Českem a Slovenskem - pervitin. Vyplývá to z právě zveřejněné Evropské zprávy o drogách.
„Dnes jej najdete od Norska po Turecko. Tato levná droga si rychle našla trh ve velké části Evropy, stala se jakýmsi kokainem chudých,“ říká o pervitinu Danilo Ballotta z Evropského koordinačního centra pro drogy a drogovou závislost. Italský expert přijel v úterý do Prahy představit evropskou výroční zprávu, která zachycuje poslední trendy v užívání nelegálních návykových látek.
Pervitin vyrobený v Česku se vyváží stále více i do okolních zemí, nejvíc do Rakouska a Německa. Novým trendem je kouření krystalické formy metamfetaminu (odbornější název pro pervitin), které se šíří v zemích jihovýchodní Evropy, jako je Řecko, Turecko či Kypr. Tam se ale droga nevozí z Česka, začala se vyrábět přímo v regionu, například v Bulharsku. Z Pobaltí, kde je hlavním výrobcem pervitinu Estonsko, proniká nebezpečná látka, která kromě těla ničí i psychiku, postupně do Skandinávie.
V Londýně a dalších velkoměstech západní Evropy se objevují stále častější případy injekčního užívání pervitinu. Podle evropské zprávy je tento způsob oblíbený například na swingers večírcích pro gaye. „V některých zemích úřady ještě ani netuší, že tam pervitin pronikl,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „V Bělehradě mi loni říkali: Tohle tady nemáme. Pak jsem se šel podívat do tamních klubů a viděl, že tam pervitin jede docela ve velkém.“
V Česku se vyrobí šest tun
Největší spotřeba pervitinu na hlavu připadá ale stále na Českou republiku, kde se podle odhadů české policie vyrobí na šest tun této drogy ročně. Policie ale zachytí jen zlomek této drogy – loni to bylo 69 kilogramů. Německé úřady varují, že krystal, jak se pervitinu u západních sousedů říká, proniká už z pohraničí do tamního vnitrozemí a užívají jej třeba ženy na mateřské dovolené či manažeři pro zvýšení výkonu.
„Jednak je třeba tvrdě trestat výrobce pervitinu a jednat omezit v Polsku volný prodej léků, z nichž se pervitin vyrábí a které jsou masivně pašovány do Česka,“ upozorňuje Vobořil. Je však proti zpřísnění represí proti uživatelům, po nichž volá například Bavorsko.
Zhruba tři čtvrtiny českého pervitinu se vyrábějí ve zdejší vietnamské komunitě. „Týká se to zhruba 300 lidí, drtivá většina Vietnamců s tím nemá nic společného,“ zdůrazňuje Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti. Jeho sdružení navrhuje, aby se zvýšil počet vietnamských poradců spolupracujících s českou policií nebo aby Vietnamci, kteří na drogový byznys svých krajanů upozorní, získali česká víza pro své příbuzné.