Nejsme lepra ani grázlové. Jandáka těší změny ve služebním zákonu
SLUŽEBNÍ ZÁKON
Poslanec Vítězslav Jandák jako člen vládní ČSSD kritizoval koaliční návrh zákona o státní službě. Varoval před tím, aby se politici prakticky úplně vzdali kontroly nad státní správou. Potěšilo ho proto, že generální ředitelství i superúředník po dohodě s pravicí z návrhu zmizí. V rozhovoru pro server ECHO24.cz tvrdí, že odpor proti původní podobě zákona byl i v části sociální demokracie.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ustoupil požadavkům TOP 09 a ODS a kývl na to, že nevznikne generální ředitelství státní služby. Politici si nad úředníky zachovají určitou moc. Vy jste původní koaliční návrh služebního kritizoval ve sněmovně a vyzýval jste k jednání. Jak to teď čtete?
Čtu to tak, že někdy je v politice potřeba zesílit hlas. Aby se poslanci ozvali, když vidí, že některé věci jsou zablokované a že se politická scéna nemůže dohodnout. Protože všechno je o dohodě. Ve jménu této země, dodávám. Jsem velice spokojený, že moje vystoupení mělo smysl a že dohnalo politické strany, aby začaly jednat. A že zrušily takové nesmyslné věci jako je generální ředitelství, které není ani v mnoha jiných zemích. Jsem z toho jednání velmi spokojený.
Pokud se premiér a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) za generální ředitelství předtím opakovaně bili, není možné vnímat takový rychlý ústupek jako jejich oslabení? Říkali, že je to pro ně nezbytná podmínka.
Myslím si, že premiér stál před jednou věcí. A to, že víme, že musíme přijmout zákon o státní službě. Ale Evropská unie neříká jaký zákon. Měli jsme velice rychle vypracovat jednoduchý zákon, který by pomohl všem. Místo toho se vypracovalo něco, co by absolutně omezilo moc ministrů, výkonných politiků. Vytvářela se tu nová struktura, která by ovládla tuto zem. Kdyby se generální šéf této služby v původní podobě zbláznil a vydal příkazy všem svým státním tajemníkům, tak zastaví státní správu. Myslím si, že to nebylo tak úplně v pořádku. Mohu konstatovat, že jsem spokojený s tím, co se událo, že se politická scéna dohodla a že všechno funguje.
Čtěte také: Ostrý start obstrukcí. Proti služebnímu zákonu je i Jandák z ČSSD
Měli bychom spíš přijímat zákony, že bude vyvozena odpovědnost za špatné rozhodnutí ministrů a dalších politiků. A že za to ponesou důsledky, když budou v exekutivě špatně rozhodovat. To bych bral jako pozitivum. Ale my teď musíme vytvářet zákony proti politikům? To je jako proti lepře.
Byl jste nejvýraznější hlas z ČSSD, který se proti zákonu ozval. Ale podle toho, jak jste vnímal třeba diskusi na poslaneckém klubu, byli proti němu i někteří další sociální demokraté? Nebo jste byl se svým názorem ojedinělý.
Ojedinělý jsem myslím nebyl. Byl tu takový průřez napříč politickým spektrem, ať to byla část ČSSD, která byla proti tomuto zákonu v navržené podobě, ať to byla část komunistů, lidovců. Šlo to napříč. Nebylo to tak, že bychom měli vyhraněnou jednu stranu, která říká, že je to božský zákon. A druhá, že je to zákon blbý.
Pokud se teď ozývají argumenty, že odpolitizace takto neproběhne. A že každá vláda, když bude chtít, tak si vymění náměstka pro státní služby na ministerstvu vnitra i státní tajemníky.
Ale vždyť je to dobře. Všichni, co tam jsme, se politici. A my přijímáme zákony sami proti sobě? Proti politikům? Co to je celé za pitomost? Tady se stala z politiky nadávka. Politik, to znamená, že to je grázl, lump a rošťák. Tak by to být nemělo. Politika je služba občanům a je tu už moře let. Proč ji chceme najednou bourat, co to je za nesmysl? Měli bychom spíš přijímat zákony, že bude vyvozena odpovědnost za špatné rozhodnutí ministrů a dalších politiků. A že za to ponesou důsledky, když budou v exekutivě špatně rozhodovat. To bych bral jako pozitivum. Ale my teď musíme vytvářet zákony proti politikům? To je jako proti lepře.
Čtěte také: Superúředník nebude. Pravice uspěla se změnami služebního zákona