ČR si může odvézt naftu drženou v Německu. Termín je ale nereálný
SPOR O ČESKOU NAFTU V NĚMECKU
Česko si může ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu odvézt zásoby nafty za více než miliardu korun, ke které se nemohlo dostat. S informací přišel ve čtvrtek týdeník Dotyk, jejich pravdivost potvrdil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Podle týdeníku nebude ale získat naftu zpět jednoduché. Insolvenční správce totiž stanovil termín odvozu do 30. dubna, již dříve přitom přiznal, že odvoz nafty zabere minimálně půl roku. Zároveň podle týdeníku tímto aktem správce ještě pořád neuznal, že nafta skutečně patří Česku.
„Termín stanovený insolvenčním správcem je nesmyslný. Už při minulých jednáních totiž přiznal, že odvoz nafty zabere šest až osm měsíců. A dostali jsme od pana správce skutečně také informaci, že hodlá vlastnictví samotné nafty zažalovat,“ uvedl pro Dotyk šéf SSHR Pavel Švagr. Správa podle něj nicméně bude hledat cestu, jak naftu z Německa reálně dostat.
S insolvenčním správcem Viktoriagruppe Mirko Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Kromě nafty jde v případu i o další pohledávky, Češi celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.
Čtěte také: Sobotka chce z Německa získat zpět české naftové rezervy
V prosinci loňského roku podala SSHR v Německu v kauze trestní oznámení na neznámého pachatele. Švagr to tehdy udůvodnil tím, že existuje podezření ze spáchání trestného činu podvodu a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Z měření, které provedli předloni v prosinci němečtí celníci, vyplývá, že ve skladu v Kraillingu schází 6,3 milionu litrů paliva proti správnému evidenčnímu stavu. Od vyhlášení insolvence společnosti jsou zásobníky s naftou zaplombované.
Podle aktuálního vyjádření SSHR má Česko nyní zásoby ropy a ropných produktů typu nafty či leteckého petroleje zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Nafta, kterou má Česko uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu.