Michelinské restaurace v Paříži zejí prázdnotou, byznys kazí teroristé

Luxusní restaurace ztrácí zákazníky

Michelinské restaurace v Paříži zejí prázdnotou, byznys kazí teroristéNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přesvědčit turisty, že Paříž či Brusel jsou stále bezpečná města a stojí za to je navštívit, je pro místní hoteliéry a restauratéry čím dál těžší. Luxusní restaurace marně čekají s prostřenými stoly na příval turistů, kteří ještě donedávna museli místa rezervovat dlouho dopředu. Podle majitelů restaurací mohou za pokles návštěvnosti především teroristé, kteří loni v Paříži dvakrát zaútočili. Informoval o tom The New York Times.

Luxusní restaurace Les Bouquinistes, která se může chlubit výhledem na katedrálu Notre-Dame a řeku Seinu, byla vždy oblíbenou pařížskou restaurací. Vede jí Guy Savoy, který má na kontě již tři prestižní michelinské hvězdy. Přesto však restaurace nabízí svou moderní a kreativní kuchyni za poměrně příznivé ceny. Minulý čtvrtek večer však restaurace hostila jen dva partnery a malou skupinu, která oslavovala narozeniny. Restaurace s padesáti místy působila takřka prázdně.

Slavný šéfkuchař Alain Ducasse vede hned dvě michelinské restaurce. I on se však potýká s tím, že mu na večeři přijde jen pár lidí. „Je to kvůli strachu z terorismu,“ říká Cédric Jossot, který je manažer restaurace Les Bouquinistes. „Spoléháme na turisty, Američany, Japonce – a oni nepřicházejí,“ dodal. Zvláště trpí luxusní restaurace v hotelích. „Lidé vejdou dovnitř, vidí, že je restaurace prázdná, tak radši jdou do bistra naproti,“ říká Philippe Faure, který se věnuje turismu v Paříži.

Paříž se už více než rok vzpamatovává z teroristických útoků. Nejdřív zaútočili teroristé loni v lednu na redakci satirického listu Charlie Hebdo, na různých místech tehdy zemřelo 17 lidí. Krvavější útoky zasáhly metropoli jen deset měsíců poté – při útocích v koncertní hale, fotbalovém stadionu, restauraci a baru zemřelo v listopadu 130 lidí.

Stav ohrožení, který posléze vyhlásil prezident François Hollande, platí dodnes. „Je to frustrující, protože jde o Paříž, jen Paříž trpí. Zbytek Francie, moře a hory, jsou obsypané turisty. Nemůžeme však nic dělat proti vyhlášenému stavu ohrožení,“ řekl Faure.

Hrozba teroru spolu s ekonomickou krizí dopadly tvrdě především na luxusní restaurace a hotely. Místo do vyhlášených restaurací chodí lidé raději do bister. „Je to katastrofa,“ řekl Yannick Alléno, který je rovněž držitelem tří michelinských hvězd. „Snažíme se zůstat pozitivní a přesvědčit turisty, že Paříž je stejně magická jako vždy. Ano, jsme ve válce s teroristy, ale to je celý svět,“ dodal šéfkuchař restaurace Pavillon Ledoyen.

Alléno se také snaží nalákat na levnější obědové menu, které se obejde bez předkrmu, zato nabídne lahodný hlavní chod. Lidé mohou například poobědvat pošírovaný filet z kambaly ve vlastní šťávě s perličkami brambor okořeněnými sušenou kůží ryb. Nebo si mohou dát okurkové ravioly s uzeným cottage sýrem. Kořeněný čaj z řas, voda a káva jsou v ceně. Oběd je sice levnější než býval, ale levný také není – za zmíněné obědové menu zaplatíte 72 euro, což je v přepočtu 1946 korun.

Restauratérský byznys paradoxně ovlivňují i služby sdíleného bydlení jako Airbnb nebo Couchsurfing. Hotely totiž často mají s okolními restauracemi dohodu, za provizi k nim posílají své ubytované hosty.

Čtěte také: Přirozené stolování: v Londýně se otevře ‚nahá restaurace‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články