Zeman po Babišovi nechce 101 podpisů. Dřív ale takovou garanci žádal

situace po volbách

Zeman po Babišovi nechce 101 podpisů. Dřív ale takovou garanci žádalAKTUALIZOVÁNO 4
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman v úterý v Lánech pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Zeman řekl, že Babiše nebude svazovat podmínkami a udělá co může, aby zabránil předčasným volbám.

„Udělám vše pro to, aby v této zemi nebyly po několika měsících předčasné volby, protože bych to považoval za urážku občanů,“ řekl Zeman.

Dodal, že Babiše nebude svazovat podmínkou 101 podpisů. „Mám proto čtyři důvody. První a nejdůležitější je, že je vítězem voleb a to s velkým náskokem. Za druhé, Babiš je úspěšným podnikatelem, jehož firmy platí daně v České republice. Za třetí, jedná se o politika, který vybudoval silné a úspěšné hnutí. A za čtvrté, jedná se o úspěšného ministra financí, který přivedl státní rozpočet k přebytku,“ řekl.

Právě garanci 101 poslanců ale Zeman požadoval před čtyřmi lety po Bohuslavu Sobotkovi. „Pokud chtěl pan prezident Zeman při sestavování vlády v roce 2013 101 ověřených podpisů po pravici, měl by je chtít i po Andreji Babišovi.‬ Bylo by správné voličům říci, s kým a za jakých podmínek vláda Miloše Zemana a Andreje Babiše vzniká. ODS u tohoto divadla asistovat nebude,” uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Nad prezidentovým postupem se pozastavil i předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek. Podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa ČSSD Milana Chovance si na tom prezident dělá vlastní volební prezidentskou kampaň.

Zeman vyjádřil očekávání, že Babišova vláda bude stabilní a úspěšná. Prezident také oznámil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila Sněmovna důvěru.

Babiš prohlásil, že se bude snažit co nejrychleji sestavit vládu. Do Vánoc chce přijít s programovým prohlášením kabinetu. Za důležité považuje rychle ustavit Sněmovnu, aby bylo možné přijmout zákon o státním rozpočtu a země se vyhnula rozpočtovému provizoriu.

Pověření jednáním o sestavení vlády Zeman použil už před čtyřmi lety předtím, než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Sobotka po převzetí pověření Zemana pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Novou vládu může Zeman jmenovat teprve po demisi současného kabinetu. Sobotkova vláda ji musí podat po ustavení Poslanecké sněmovny. Ustavující schůzi Zeman svolal na 20. listopadu. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval k zablokování volby předsedy Sněmovny, aby dolní komora Parlamentu nemohla být ustavena, a nemohla tak vzniknout menšinová vláda ANO.

Babiš i Zeman Kalouskův návrh kritizovali. Babiš to označil za nezodpovědný apel a řekl, že je neštěstí, že Kalousek zůstává v politice. Podle Zemana by bylo zablokování ustavující schůze Sněmovny ubohé.

Čtěte také: Jednání o vládě ON-LINE: ODS chce Klause do čela školského výboru

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články