3 Nenávistné komentáře

„Slušní Češi“ couvají. Mažou nenávistné příspěvky, utíkají novinářům

, NOVÉ

Témata: , , ,

„Multikulturní sr*čka.“ „To je humus.“ „Tam by sednul granát jak prd*l na prkýnko!“ I takovými komentáři počastovali uživatelé na sociálních sítích nevinnou fotku s prvňáčky z Teplic. Policie prošetřuje, zda autoři komentářů neporušili zákon. Ti zatím odstraňují své nenávistné příspěvky.

Případ se dostal i do hledáčku publicistického pořadu 168 hodin na České televizi, jehož redaktorům se podařilo nalézt jednoho ze „slušných Čechů“ a autorů nenávistných komentářů. Petr Valouch napsal pod fotku teplické školy na facebooku, že by „tam sedl granát jako prd*l na prkýnko“.

Zda myslel výhrůžku na konto prvňáčků vážně či nikoliv, nechtěl ovšem nijak komentovat. „Nezlobte se, na takové věci vám nebudu odpovídat,“ řekl po konfrontaci s novinářkou a následně rychle odešel zpět do svého domu.

V posledních dnech zmizely i některé jiné nenávistné komentáře pod fotkou prvňáčků z arabských, romských a vietnamských rodin, zřejmě v reakci na možný postih. Příspěvek nacionalistické facebookové stránky Neklan, pod nímž tamější diskutéři rovněž nešetřili nenávistnými komentáři na konto dětí, už také není dostupný.

Fotografii zveřejnil Teplický deník v rámci celorepublikového seriálu s názvem „Moje první školní tablo.“ Snímek se ale začal rychle šířit po sociálních sítích a dočkal celé řady nenávistných komentářů na konto prvňáčků. „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí,“ napsal jeden uživatel. „Třída plná teroristů,“ napsal jiný diskutér.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kauzou se zabývá policie. „Na základě informací v médiích jsme sami začali prošetřovat, zda nedošlo k porušení zákona,“sdělil mluvčí policie Daniel Vítek pro Echo24. Škola se snaží rodiče dětí uklidnit. „Z důvodu současných událostí, které se týkají Vás, Vašich dětí a celé školy, bych Vás chtěla ujistit, že škola ve spolupráci s Policií ČR podnikla opatření k zajištění bezpečnosti Vašich dětí,“ uvedla na webu bez bližších podrobností ředitelka školy Marcela Prokůpková.

Podobný případ řešil v srpnu okresní soud v Kladně. Ke sto hodinám veřejně prospěšných prací odsoudil mladíka, který se loni nenávistně projevil na facebooku hudebníka Radka Bangy. Dvacetiletý David Šmíd ve svém příspěvku urážel Romy a Židy a vyzýval k jejich zplynování a odsunu z Evropy.

Čtěte také: Odveta za Kliniku? Radikálové postříkali český konzulát v Drážďanech barvou

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.