Ze čtvrt milionu na 50 tisíc. Vláda chce snížit pokuty za práci načerno

Ze čtvrt milionu na 50 tisíc. Vláda chce snížit pokuty za práci načerno
V minulém roce inspektoři odhalii 3 170 nelegálních zaměstnanců. Nejčastěji pracují lidé načerno ve stavebnictví, pohostinství, zemědělství, ale také ve výrobě. Foto: Ilustrační foto
1
Domov
Sdílet:

Zvláštní boj proti práci načerno vede ministerstvo práce a sociálních věcí. Ač se počet ilegálních zaměstnanců rok od roku zvyšuje, pokuty se mají naopak snižovat. A to o celých dvě stě tisíc korun. Novela zákona o zaměstnanosti tak ohleduplně myslí na nepoctivé zaměstnavatele, kterým vysoké pokuty likvidují firmy, ale především na poctivé zaměstnance, kteří by mohli přijít o práci.

Do poslanecké sněmovny míří novela zákona o zaměstnanosti. Výbor pro sociální politiku doporučil poslancům schválit v novele několik změn. Mezi nimi je také návrh na snížení pokuty za umožnění nelegální práce. Klesnout by měla ze čtvrt milionu na padesát tisíc korun. „V celém výboru nebyl nikdo, kdo by to zpochybnil. My už jme to ve výboru uzavřeli a jde to do parlamentu,“ potvrdil informaci o snížení pokuty pro server ECHO24.cz předseda výboru pro sociální politiku Jaroslav Zavadil (ČSSD).

Ilegálové si nepolepší

„Boj s prací načerno je jedna z priorit našeho ministerstva,“ vyjádřila se pro ECHO24.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). V koaliční smlouvě Sobotkova ČSSD deklaruje, že vláda nebude tolerovat žádné formy nelegálního zaměstnávání. Zaměstnavatelům ilegálních pracovníků hrozí v současnosti pokuta od čtvrt milionu do deseti milionů korun. Pokud však poslanci schválí novelu zákona o zaměstnanosti, klesne spodní hranice na pouhých padesát tisíc.

Rozhodnutí výboru snížit spodní hranici pokuty na padesát tisíc odůvodnil Jaroslav Zavadil především tím, že čtvrtmilionová pokuta je pro některé malé firmy likvidační.„Je zde samozřejmě argument, že nemusí nelegálně zaměstnávat a tím se pokutě vystavovat,“ dodal Zavadil.

Stotisícovou pokutu nemůže dostat člověk, pro kterého ta práce znamenala existenční řešení

Ministryně Michaela Marksová Tominová se snížením dolní hranice pokuty také souhlasí. Zavedena by měla být především pro malé zaměstnavatele, u kterých lze snížením sankcí předejít zbytečnému zániku firmy. „Musíme chránit i standardně zaměstnané občany. Další ztráta pracovních míst je nepřípustná,“ vyjádřila se Marksová Tominová a dodala, že zákon počítá s tím, že opětovné porušení pravidel bude trestáno tvrději.

Výše pokuty pro ilegální zaměstnance zůstane stejná. Těm, kteří neodvádějí státu daně, nemají sociální a zdravotní pojištění, bude i nadále hrozit pokuta až do výše sto tisíc korun. „Posuzuje se samozřejmě každý případ individuálně. Stotisícovou pokutu nemůže dostat člověk, pro kterého ta práce znamenala existenční řešení,“ vysvětlil pro server ECHO24.cz přístup inspektorů Radek Kapoun, vedoucí útvaru kontroly nelegálního zaměstnávání pro Středočeský kraj.

Nejvíc pracují načerno Češi

Oblastní inspektoráty provedly minulý rok více než 36 tisíc kontrol zaměřených na odhalování nelegální práce. Zaměstnavatelé ilegálních pracovníků zaplatili dohromady do listopadu 2013 více než 4600 pokut v hodnotě 326 milionů korun. V předešlém roce to bylo 4000 pokut ve výši 271 milionů Kč. Načerno pracovalo 3 170 osob. Téměř polovina z nich byli lidé z takzvaných zemí třetího světa.

Druhou polovinu pak tvořili sami Češi a 295 cizinců ze zemí EU. „Je to překvapivé, ale v 90 % jsou u nás nelegálními zaměstnanci Češi,“ komentoval černý pracovní trh Kapoun. Častěji se však při kontrolách přijde právě na cizince. Inspekce například minulý rok odhalila na Plzeňsku skupinu 159 Vietnamců, kteří nelegálně vyráběli adventní a dušičkové zboží pro padesátiletého podnikatele.

Ze zaměstnaneckého úhlu pohledu s tím chceme bojovat především pomocí zvýšení minimální mzdy

Podle Kapouna pracují lidé načerno nejčastěji ve stavebnictví, pohostinství, zemědělství, ale také ve výrobě. Proč volí lidé i přes riziko pokuty tento způsob vydělávání peněz je podle Kapouna spíše otázka na zákonodárce.

„Tito lidé mají pak samozřejmě nižší důchody, protože jim doba, kdy pracovali nelegálně, chybí,“ zmínil jen jeden z dopadů pro ilegální zaměstnance. Pro stát však znamenají tito ilegální zaměstnanci miliardovou ztrátu do státního rozpočtu. I ministryně práce a sociálních věcí přiznává, že se v dnešní době mnohým práce načerno vyplatí vzhledem k tomu, že pro ně není výhodný normální pracovní poměr.

„Ze zaměstnaneckého úhlu pohledu s tím chceme bojovat především pomocí zvýšení minimální mzdy,“ prozradila plánované řešení řešení Marksová Tominová.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz