Měly dodat žiletkový plot pro Maďarsko. Německé firmy to odmítly

'Uprchlíci nejsou zločinci'

Měly dodat žiletkový plot pro Maďarsko. Německé firmy to odmítlyNOVÉ
Svět

df Echo24

Německá firma Munatox dodávající ostnaté dráty bojkotovala výběrové řízení Maďarska na tento produkt, který nyní využívá na svých hranicích proti uprchlíkům. Druhá německá firma se tendru zúčastnila, ale zpětně svého rozhodnutí litovala. „Děti uvízlé v ostnatém drátu, to by byla ostuda,“ řekl její generální ředitel. Dráty nakonec podle deníku Die Welt dodala firma z Číny.

Maďaři používají speciální modifikaci ostnatého drátu, která má místo ostnů ostré žiletky, jež mohou způsobit těžká zranění. Momentálně je použit na 175 tisíc kilometrů dlouhé hranici se Srbskem, kde doplňuje asi čtyři metry vysoký plot. Další zátarasy se již budují na hranici s Chorvatskem a zvažují se i na hranici s Rumunskem. Poptávka Maďarska tak pravděpodobně ještě poroste.

Čtěte také: Maďarsko oplocuje i hranici s Chorvatskem. Posílá tam vojáky

Německá firma Munatox se však odmítla účastnit výběrového řízení už v srpnu, přestože zakázka měla hodnotu stovky tisíc eur. Maďarsko podle německého deníku poptávalo devět až deset tisíc rolí ostnatého drátu, přičemž jedna role obsahuje asi deset metrů.

„Tento drát je navržen tak, aby zabránil trestným činům. Prchající děti a dospělí ale nejsou zločinci,“ řekl pro Die Welt mluvčí společnosti Mutanox.

Druhá německá firma, která se výběrového řízení zúčastnila, si přála zůstat v anonymitě. Její generální ředitel ale sdělil, že proces výběrového řízení byl velmi rychlý a neprůhledný. „Z dnešního pohledu jsme rádi, že jsme to nevyhráli.“

Čtěte také: OBRAZEM: Uprchlická krize v Evropě