11 explozí během 24 hodin. V thajských letoviscích zemřeli čtyři lidé
Druhý den útoků
Nová série explozí v pátek zasáhla turistická letoviska na jihu Thajska, kde výbuchy nastražené trhaviny zabíjely už ve čtvrtek. Celkem od čtvrtka zahynuli nejméně čtyři lidé, desítky dalších utrpěly zranění. V souvislosti s výbuchy, které ve čtvrtek a v pátek zasáhly přímořské letovisko Čua Čin, thajská policie zadržela dva muže, které chce vyslechnout. Zatím nejsou známé žádné další podrobnosti.
Mezi zraněnými jsou i zahraniční turisté, podle dosavadních informací českého ministerstva zahraničí však mezi oběťmi nebyli žádní Češi. K útokům se nikdo nepřihlásil, podle spekulací může jít o projevy nesouhlasu s nynějším vojenským režimem v zemi. Thajská policie zadržela dva muže kvůli výslechu. Během necelých 24 hodin explodovalo na pěti turisticky oblíbených místech jedenáct náloží, spočítala agentura AP.
Ve čtvrtek zemřela při výbuchu dvou bomb v přímořském letovisku Čua Čin jedna Thajka a další dvě desítky lidí utrpěly zranění. Puma odpálená mobilním telefonem předtím usmrtila jednoho člověka na tržišti ve městě Trang.
Policie zatím informovala o celkem osmi explozích, dvě z nich se odehrály opět v letovisku Čua Čin. Tam vybuchly dvě nálože u hodinové věže v centru města a zabily nejméně jednoho člověka, další tři osoby jsou zraněné. Dva výbuchy zaznamenali rovněž na ostrově Pchúket, na tamní pláži Loma způsobila trhavina jedno zranění. Ve městě Surat Tchani byly během jedné hodiny odpáleny dvě nálože, při prvním z výbuchů u policejní stanice zemřel jeden člověk, další tři lidé byli zraněni.
Policie uvedla, že měla informace o tom, že se útoky chystají, nevěděla však nic bližšího o přesném načasování. Výbuchy podle ní zřejmě nesouvisejí s mezinárodním islámským terorismem, jde prý o akce „místní sabotáže“. Policejní mluvčí Pijapchant Pingmuangsajt ale zdůraznil, že vyšetřování stále probíhá a zatím nebylo zjištěno nic, co by exploze v populárních turistických destinacích spojovalo. Zástupci armády nicméně tvrdí, že dosud spáchané atentáty nesou stejný rukopis a že se zřejmě jedná o koordinovanou akci.
Šéf thajské vojenské vlády Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014, v první reakci odsoudil atentáty jako čin těch, kdo chtějí v zemi šířit chaos.
Útočili pravděpodobně povstalci
O pachatelích se zatím v médiích pouze spekuluje, nejpravděpodobnější však je, že jimi jsou buď muslimští povstalci nebo odpůrci vojenské vlády. Během povstaleckých bojů v převážně muslimských jižních provinciích zemřelo během 12 let na 6500 lidí, ozbrojenci však dosud nikdy neútočili na turisty.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová v pátek ráno uvedla, že mezi zraněnými byli ve čtvrtek převážně Nizozemci, Italové, Rakušané a Němci. Podle předběžných informací nebyli žádní Češi zraněni či usmrceni ani při další sérii explozí v noci na pátek. Vzhledem k období dešťů teď v Thajsku není turistická sezona, ta začíná v polovině listopadu. Valentová doplnila, že ministerstvo dlouhodobě upozorňuje na riziko teroristických útoků na jihu Thajska a v Bangkoku.
V letovisku Čua Čin má svůj palác 88letý thajský král Pchúmipchon Adundét, který je nejdéle vládnoucím monarchou světa a má mnoho kritiků. Pátek je v zemi tradiční den volna u příležitosti narozenin královny Sirikit. Útoky mohou souviset i s rostoucím odporem vůči vojenské vládě, která minulý týden v referendu prosadila změny ústavy.