Saúdové zmírnili trest. Místo kamenování čeká ženu jen vězení
ZA CIZOLOŽSTVÍ 3 DOKY VĚZENÍ
Saúdskoarabský soud zmírnil trest vynesený nad srílanskou služebnou obviněnou z cizoložství. Teď už jí sice nehrozí trest smrti ukamenováním, soud jí ale udělil tři roky vězení, uvedly světové agentury s odvoláním na prohlášení srílanské vlády. Pětačtyřicetiletá vdaná matka dvou dětí ze Srí Lanky byla odsouzena letos v srpnu, jejímu partnerovi, svobodnému srílanskému muži, soud vyměřil 100 ran bičem.
„Srílanská vláda je velmi šťastná z toho, že vám může oznámit, že žádost o snížení trestu byla úspěšná,“ uvedla srílanská diplomacie ve svém prohlášení. „Uspěli jsme a podařilo se nám zvrátit trest smrti. Naším hlavním zájmem bylo, aby nebyl vykonán původní verdikt,“ dodala. Saúdskoarabské úřady zatím rozsudek nijak nekomentovaly.
Rozhodnutí soudu v Saúdské Arábii bylo na Srí Lance tvrdě kritizováno, v zemi se rovněž uskutečnily protesty. Někteří z protestujících vyzývali vládu k zákazu posílání srílanských migrantů do Saúdské Arábie.
Srílanská vláda byla údajně o případu informována až letos v srpnu, když byla žena odsouzena. Zadržena byla přitom už v dubnu 2014. Předtím od roku 2013 pracovala jako služebná v Rijádu.
Za čarodějnictví smrt
Saúdská Arábie praktikuje islám odmítající novodobou interpretaci koránu a řídí se islámským zákonem šaría. Země je dlouhodobě kritizována různými lidskoprávními organizacemi kvůli porušování lidských práv.
Organizace Amnesty International či Human Rights Watch odsuzují zejména justiční systém a kruté tresty. Trest smrti se udílí za velké množství zločinů, včetně cizoložství, pašování drog či čarodějnictví.
Saúdská Arábie, která nyní předsedá Radě OSN pro lidská práva, letos popravila již více než 150 osob, většinou šlo o veřejné popravy. Jde o nejvyšší množství vykonaných hrdelních trestů za posledních dvacet let, uvedla organizace Amnesty International.