3 kandidát na ministra financí?

Babišův černý kůň na finance: jeho náměstkyně s vazbami na ANO

NOVÉ

Témata: ,

Náhradou za ministra financí Andreje Babiše (ANO) by mohla být jeho náměstkyně Alena Schillerová. Babiš si ji dokonce v minulém týdnu pozval na jednání špiček ANO do průhonické sokolovny. Ačkoliv vysoká státní úřednice Schillerová není členkou hnutí, přes rodinné příslušníky je s ním propojená.

V úterý večer zasedalo v Sokolovně v pražských Průhonicích nejužší vedení hnutí ANO. Sešlo se, protože ten den ráno premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil demisi vlády. Strana se proto musela dohodnout, jak bude v dané situaci dále pokračovat. Jednání se po boku ministrů za ANO účasnila i náměstkyně ministra financí, která by přitom měla být zcela apolitická.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Náměstkyně Alena Schillerová při příchodu do průhonické sokolovny. 

Podle Schillerové se na schůzce řešila běžná agenda ministerstva. „Má účast na úterní schůzce u pana ministra v Průhonicích neměla žádný politický podtext. Řešili jsme agendu týkající se ministerstva financí, kterou jsme nestihli vzhledem k aktuální situaci během pracovní doby na ministerstvu financí vyřešit, i s ohledem na to, že jsem byla od středy předchozího týdne služebně mimo republiku,“ uvedla pro server Echo24. 

Předmětem jednání ale mohlo být i řešení situace v právě probíhající vládní krizi. Schillerová je totiž očividně Babišovou pravou rukou na ministerstvu. Na starosti má například elektronickou evidenci tržeb, kterou byla také spolu s ministrem Babišem obhajovat v diskuzním pořadu ČT Máte slovo nebo na řadě konferencí. Stejně tak to byla právě ona, kdo spolu s ředitelem Generálního finančního ředitelství Martinem Janečkem šel na sněmovní kontrolní výbor kvůli od daně osvobozeným korunovým dluhopisům.

Schillerová při jednání s ministry hnutí ANO.

Sama Schillerová není členkou hnutí ANO. Je s ním ale propojena přes rodinné příslušníky. Její dcera Petra Rusňáková sedí ve vedení Brna jakožto radní za hnutí ANO. Její zeť, manžel dcery Petry, patří podle serveru Neovlivní k mecenášům hnutí v Brně a také k největším zákulisním hráčům. 

Babiš: Někoho máme, ale není důležitý, kdo to je

Sám Andrej Babiš v sobotu večer České televizi potvrdil, že hnutí ANO už má kandidáta na ministra financí, pokud jej prezident Miloš Zeman z této funkce odvolá. „Někoho máme, ale není důležitý, kdo to je, já to nechci komentovat,“ řekl ČT Babiš.

Premiér Sobotka souhlasí, aby ANO svého kandidáta navrhlo. Požaduje, ale aby byl tento člověk odborně připraven. „A za druhé, nesmí tam být podobný problém jako u Andreje Babiše, to znamená podnikatelská minulost spojená s operacemi Agrofertu,“ řekl v televizi Sobotka.

Sobotkovi jde přitom o to, aby Babišova náhrada dohlédla na zkontrolování jednokorunových dluhopisů. Právě kvůli nim je totiž Babiš v posledních měsících kritizován. Jednokorunové dluhopisy koupil Babiš od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Týdeník Echo jako první upozornil, že Babiš kvůli možnému krácení daní čelí trestnímu oznámení a navíc neměl mít na základě prohlášení o příjmech a majetkových přiznání na jejich nákup dostatek legálních osobních peněz.

Čtěte také: Babiš má za sebe náhradu, když ho Zeman odvolá z ministerstva

Zlámalová na Seznamu: Policisté mají strach řešit Babiše, Bradáčová mlčí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.