Výroční správa HRW: Ve strachu z terorismu se porušují lidská práva

Výroční správa HRW: Ve strachu z terorismu se porušují lidská právaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rozšíření teroristických útoků mimo oblast Blízkého východu a obrovský příliv uprchlíků vedly mnohé západní vlády jako USA nebo Francii k tomu, že ve snaze o ochranu vlastní bezpečnosti přešly ke kontraproduktivní politice omezování lidských práv. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své výroční zprávě, která byla vydána v Istanbulu. HRW ve svém 659stránkovém dokumentu rovněž kritizovala Rusko, Čínu a další autoritářské vlády po celém světě, že zahájily nejmohutnější tažení proti nezávislým skupinám za posledních několik desítek let.

„Strach z teroristických útoků a mohutný příliv uprchlíků vedou mnohé západní vlády k tomu, že omezují ochranu lidských práv. Tyto zpátečnické kroky ohrožují práva všech bez jakéhokoli viditelného účinku při ochraně řadových občanů,“ konstatoval výkonný ředitel organizace Kenneth Roth v úvodu zprávy, která se zabývá situací ve více než 90 zemích.

Dle HRW současná uprchlická krize způsobuje rozšiřování islamofobie a extremistických názorů vůči muslimům i dalším příchozím migrantům. Jako země, které situaci využily k uplatnění vlastních restrikcí, uvádí lidskoprávní organizace Spojené státy, které nyní znovu zpřísňují sledování lidí skrze vládní úřady. Jedná se prý také o Francii a Velkou Británii, jejichž vlády měly krizi využít k zvýšení vlastní kontroly nad státem a občany.

Reakce Evropy na uprchlickou vlnu je podle HRW kontraproduktivní. Nemá-li většina žadatelů o azyl jinou možnost než riskovat svůj život na chatrných člunech mířících přes moře do Evropy, vzniká chaotická situace, které mohou potenciální teroristé snadno zneužít, varuje organizace.

„Umožnění bezpečné a organizované cesty pro uprchlíky mířící do Evropy by snížilo počet obětí na moři a pomohlo imigračním úředníkům lépe prověřovat bezpečnostní rizika, což by posílilo bezpečnost pro všechny,“ konstatoval Roth.

HRW ve zprávě rovněž kritizuje autoritářské vlády z potlačování nezávislých hnutí, přičemž mezi největšími hříšníky jmenuje Rusko a Čínu. Represe této intenzity – včetně umlčování kritiků režimu v Rusku a zatýkání advokátů hájících lidská práva v Číně – nebyly zaznamenány několik desetiletí, uvedla organizace HRW. Také turecká vládní strana podle HRW vede mohutnou kampaň proti aktivistům a médiím, která kritizují vládu.

Organizace uvedla, že alespoň v rámci problematiky LGBT komunity došlo k pokroku. HRW to dokumentuje na případech schválení svazků stejného pohlaví v Irsku, Mexiku a Spojených státech. Jako pokrokový hodnotí také opouštění represivních opatření vůči některým drogám, kdy k širšímu dialogu a krokům směrem k dekriminalizaci vybraných látek přistoupila celá řada států včetně Kanady, Chorvatska, Jamajky, Spojených států nebo Tuniska.

Čtěte také: Lavrov: Jednat o Sýrii bez Kurdů nemá smysl a Krym nevrátíme

Rakousko přitvrzuje proti uprchlíkům. Azyl poskytne jen na 3 roky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články