Babiš pod palbou za on-line pokladny. Nestíhá a nevysvětluje

'MINISTR FINANCÍ ZÁKON PODCENIL'

Babiš pod palbou za on-line pokladny. Nestíhá a nevysvětlujeNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Vláda návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO) na zavedení elektronické evidence tržeb (EET) 6. května neprojedná. A v květnu se k němu s největší pravděpodobností nedostanou ani poslanci, jak by si ministr financí přál. Podle koaličních partnerů z ČSSD a KDU-ČSL Babiš v zavádění on-line pokladen nestíhá. Jejich spuštění k 1. lednu příštího roku je utopií, podle některých sociálních demokratů bude úspěchem polovina roku 2016.

Příští týden předložit zákon o EET vládě a hned poté ho zařadit na nejbližší schůzi sněmovny. Takový plán avizoval Andrej Babiš v nedělním vysílání televize Prima. Nyní se ale zdá, že vše bude trochu jinak. Jak deníku ECHO24.cz řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), příští týden má zákon teprve řešit koaliční rada. A ministerstvo financí se ještě ani nevyjádřilo k připomínkám.

ČSSD i lidovci kvůli průtahům a nejasnostem kolem zavádění on-line pokladen kritizovali šéfa financí už začátkem března. O téměř dva měsíce později se zákon nikam nepohnul. A partneři hnutí ANO přestávají věřit tomu, že začne platit v termínu, tedy od ledna 2016.

Čtěte také: ‚Registr aut úplně stačil!‘ On-line pokladny chce jen desetina podnikatelů

„Já už jsem docela nervózní z toho, že se to neustále odsouvá. Myslím si, že ministerstvo financí přípravu tohoto zákona dost podcenilo. Jednak legislativně, protože pokud bychom to chtěli spustit od 1. ledna 2016, tak už bychom to měli dávno projednávat. Ale pak musíme vzít v úvahu také samotnou technickou přípravu, která bude poměrně náročná. Půjde o obrovský soubor dat a musíme na to dostatečně připravit ty, kterých se to bude týkat,“ vyčítá ministerstvu financí šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava (ČSSD).

Podobně skeptický je i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj členové vlády od Babiše zatím nedostali žádné relevantní materiály. „A když Marian Jurečka řekne, že nám to má Babiš vysvětlit, tak on odpoví, že už nám to vysvětlil na vládě. Ale my jsme se tam jen dozvěděli, že už to, co všechno chce udělat, vysvětlil všem ministrům financí v Evropě,“ glosuje Bělobrádek s tím, že takové vysvětlení mu nepřipadá dostatečné. Pro lidovce nadále zůstává zásadní, aby ministr financí předložil minimálně dopady zavedení EET: „Protože evidentně někteří živnostníci zavřou. Nevíme, kolik jich bude, jaký to bude dopad na státní rozpočet. Já jsem k tomu zatím skeptický, protože ta debata ještě pořádně nezačala, natož aby byla ukončena. Osobně mám strach, aby nedošlo k tomu, že se to rozjede, ale pak se to bude muset zrušit. Nechci zažít důchodovou reformu číslo dvě.“

Sobotka: Babiše už jsme urgovali

Babiš sklízí kritiku za přípravu zákona, který je pro něj klíčový. Sám o něm mluví už řadu měsíců a od on-line evidence tržeb si slibuje nejen omezení šedé ekonomiky, ale především výrazně vyšší výběr daní.

K nespokojeným kolegům se ve středu přidal také premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj sice ještě stále existuje možnost, že zákon začne platit 1. ledna příštího roku, vláda ale zároveň musí ve sněmovně počítat se zdržováním ze strany pravicové opozice. ODS i TOP 09 už opakovaně prohlásily, že je pro ně elektronická evidence tržeb nepřijatelná.

„Já jsem poměrně skeptický k tomu tomu plánovanému spuštění. Od 1. ledna 2016 vůbec. A pokud by se to spustilo v druhém kvartálu roku 2016, byl by to ještě úspěch. Ale začínám být skeptický i k tomu,“ říká Votava.

„My o tom mluvíme velmi často na jednání koaličních rad. Několikrát jsme už urgovali zrychlení procesu nejenom u tohoto zákona, ale také u prokazování původu majetku a nového loterijního zákona. Tyto tři zákony byly velmi často zmiňovány na jednání koalice,“ prozrazuje Sobotka, že Babiš už od koaličních partnerů výtky kvůli průtahům při přípravě zákona slyšel.

Zatím je jasné, že by se EET měla v první fázi týkat maloobchodu, velkoobchodu a ubytovacích a stravovacích služeb. Jasné už ale není, kdy se pro on-line pokladny stihne připravit a otestovat takový informační systém, který bude schopen pojmout data od statisíců plátců daní. A který se navíc nezhroutí při každém větším náporu.

„Já jsem poměrně skeptický k tomu plánovanému spuštění. Od 1. ledna 2016 vůbec. A pokud by se to spustilo v druhém kvartálu roku 2016, byl by to ještě úspěch. Ale začínám být skeptický i k tomu,“ uzavírá Václav Votava.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články